By using our service you accept the use of cookies.

Albert Theodor GELLERSTEDT

1836–1914, Sweden

Also known as: ATG, GLT, TG

Name: Albert Theodor GELLERSTEDT
Birth: 1836, Sweden
Died: 1914, Sweden

Albert Theodor Gellerstedt studerade vid Konstakademien. 1877 utnämndes han till professor vid Tekniska högskolan. Han var i hög grad framstående som akvarellist och etsare. Han målade landskap, intimt och känsligt uppfattade, ofta i akvarell och mycket litet format, påverkade av franskt friluftsmåleri. Även som grafiker var han betydande och en föregångsman i vår konst. Bland hans lärjungar märks Zorn och A. Hägg.

Representerad:
med flera akvareller och en pastell i Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum.

Source: Internet

Kyrka I Vinterskymning by Albert Theodor GELLERSTEDT

Kyrka I Vinterskymning

Price SEK 2,200 (€254)
Estimated SEK 2,000

"sjöbodar", Faludden, Gotland (Faludden, Gotland 1867)

Price SEK 6,500 (€702)
Estimated SEK 6,000–8,000

"åhus"

Price SEK 8,500 (€918)
Estimated SEK 4,000–5,000
Utsikt Mot Bogesunds Slott Från Hasseludden, Nacka by Albert Theodor GELLERSTEDT

Utsikt Mot Bogesunds Slott Från Hasseludden, Nacka (-87)

Price SEK 8,000 (€831)
Estimated SEK 5,000–6,000
Motiv Från Vaxholm by Albert Theodor GELLERSTEDT

Motiv Från Vaxholm (1885)

Price SEK 4,500 (€439)
Estimated SEK 2,500
Landskapsmotiv by Albert Theodor GELLERSTEDT

Landskapsmotiv (1887)

Price SEK 2,700 (€268)
Estimated SEK 1,200
Skiss, Mariedal by Albert Theodor GELLERSTEDT

Skiss, Mariedal (1886)

Price SEK 1,400 (€131)
Estimated SEK 1,500