By using our service you accept the use of cookies.

Anna PALM DE ROSA

1859–1924, Sweden/Italy

Also known as: AP

Name: Anna, Sofia PALM DE ROSA
Birth: 1859, Sweden
Died: 1924, Italy

Anna Palm de Rosa was the daughter of the Swedish artist Gustaf Wilhelm Palm. She settled in Italy in 1901 and married in 1901 in Italy by Alfredo de Rosa. She was a skilled akvarellist and has painted architecture, landscapes from the Stockholm archipelago and Fjällbacka and pictures from France and Italy. She also painted Christmas cards.
Exhibitions: Art Academy in 1885 and 1887 and then in a long series of exhibitions presented to the Baltic Exhibition in Malmo 1914th 2005-2006 Stockholm City Museum.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Art Museum, Uppsala University Library, Norrköping Museum, Ateneum, Helsinki and Stockholm Palace.

Anna Palm de Rosa var dotter till konstnären Gustav Wilhelm Palm. Hon bosatte sig i Italien 1901 och gifte sig 1901 i Italien med Alfredo de Rosa. Hon var en skicklig akvarellist och har målat arkitektur, skärgårdslandskap från Stockholm och Fjällbacka samt motiv från Frankrike och Italien. Hon målade även jul och vykort

Utställningar:
Konstakademien 1885 och 1887 och därefter i en lång rad utställningar fram till Baltiska utställningen i Malmö 1914. 2005-2006 Stockholms Stadsmuseum.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Uppsala Universitetsbibliotek, Norrköpings museum, Ateneum, Helsingfors och på Stockholms slott.

Stockholms Inlopp Från Saltsjösidan by Anna PALM DE ROSA

Stockholms Inlopp Från Saltsjösidan (1887)

Price SEK 32,000 (€3,444)
Estimated SEK 25,000–30,000
Båtliv Vid Kusten by Anna PALM DE ROSA

Båtliv Vid Kusten

Price SEK 14,000 (€1,507)
Estimated SEK 100,000–12,000
Vy över Stockholms Slott Från Blasieholmen. by Anna PALM DE ROSA

Vy över Stockholms Slott Från Blasieholmen.

Price SEK 35,000 (€3,780)
Estimated SEK 20,000–25,000
Hamnvy by Anna PALM DE ROSA

Hamnvy (-96)

Price SEK 10,000 (€1,149)
Estimated SEK 15,000–18,000
Utsikt Mot Stockholms Slott by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Stockholms Slott

Price SEK 13,000 (€1,513)
Estimated SEK 15,000–18,000
Utsikt Mot Stockholms Slott by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Stockholms Slott

Price SEK 18,000 (€2,084)
Estimated SEK 18,000–20,000
Utsikt Mot Stockholms Slott Med ångbåtar I Förgrunden by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Stockholms Slott Med ångbåtar I Förgrunden

Price SEK 16,000 (€1,805)
Estimated SEK 10,000–12,000
Stockholms Ström Med Katarinakyrkan I Bakgrunden by Anna PALM DE ROSA

Stockholms Ström Med Katarinakyrkan I Bakgrunden

Price SEK 20,000 (€2,257)
Estimated SEK 25,000–30,000
Utsikt Mot Slottet Från Grand Hotel - Stockholm by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Slottet Från Grand Hotel - Stockholm

Price SEK 80,000 (€9,027)
Estimated SEK 80,000–100,000
Sommardag, Bois De Boulogne by Anna PALM DE ROSA

Sommardag, Bois De Boulogne

Price SEK 55,000 (€6,077)
Estimated SEK 40,000–50,000
ångbåtar Vid Inloppet Till Stockholm Med Gamla Stan Och Slottet I Fonden by Anna PALM DE ROSA

ångbåtar Vid Inloppet Till Stockholm Med Gamla Stan Och Slottet I Fonden

Price SEK 14,000 (€1,547)
Estimated SEK 20,000–25,000
Utsikt Mot Grand Hotel, Nationalmuseum Och Skeppsholmen by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Grand Hotel, Nationalmuseum Och Skeppsholmen

Price SEK 7,500 (€840)
Estimated SEK 6,000–8,000
Kustmotiv Med Segelfartyg Och ångfartyg by Anna PALM DE ROSA

Kustmotiv Med Segelfartyg Och ångfartyg

Price SEK 18,000 (€1,974)
Estimated SEK 20,000–25,000
La Foresta by Anna PALM DE ROSA

La Foresta (1912)

Price SEK 14,000 (€1,536)
Estimated SEK 20,000–25,000
Stockholms Slott Från Blasieholmen by Anna PALM DE ROSA

Stockholms Slott Från Blasieholmen

Price SEK 24,000 (€2,487)
Estimated SEK 10,000–15,000
Kustlandskap Med Segelbåtar by Anna PALM DE ROSA

Kustlandskap Med Segelbåtar (1887)

Price SEK 3,500 (€363)
Estimated SEK 5,000–7,000
Stockholm Från Grand Hotel by Anna PALM DE ROSA

Stockholm Från Grand Hotel

Price SEK 290,000 (€30,047)
Estimated SEK 100,000–125,000
Fiskare I Bretagne, St. Marc by Anna PALM DE ROSA

Fiskare I Bretagne, St. Marc

Price SEK 16,000 (€1,665)
Estimated SEK 20,000–25,000
Utsikt Mot Stockholms Slott by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Stockholms Slott (1891)

Price SEK 17,500 (€1,822)
Estimated SEK 12,000–15,000
Utsikt Mot Stockholms Slott by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Stockholms Slott

Price SEK 16,000 (€1,530)
Estimated SEK 10,000–12,000

Elegant Sällskap På Gärdet

Price SEK 16,500 (€1,619)
Estimated SEK 10,000–12,000
Utsikt Mot Stockholms Slott by Anna PALM DE ROSA

Utsikt Mot Stockholms Slott

Price SEK 9,000 (€848)
Estimated SEK 8,000–10,000