By using our service you accept the use of cookies.

Carl Abraham ROTHSTÉN

1826–1877, Sweden

Also known as: CR, CAR, CABRR, CABR

Name: Carl Abraham ROTHSTÉN
Birth: 1826, 9/6
Died: 1877, 21/3, Sweden

Carl Abraham Rothstén. Hantverksmålare, studerade senare vid Konstakademien och ägnade sig uteslutande åt landskapsmålning och målade mestadels motiv från Stockholm och dess omgivningar.

Representerad:
Stockholms Stadshus, samt i muséerna i Linköping, Örebro och Kisa, samt i Nationalmuseum i Stockholm, med en teckning.


Source: Art Signature Dictionary

Ulriksdal Från Stockholm by Carl Abraham ROTHSTÉN

Ulriksdal Från Stockholm (1874)

Price SEK 9,500 (€1,026)
Estimated SEK 8,000–10,000
Sommarlandskap Med Pojke Och Hund by Carl Abraham ROTHSTÉN

Sommarlandskap Med Pojke Och Hund (1850)

Price SEK 3,000 (€332)
Estimated SEK 5,000
Skogsmotiv Med Jägare by Carl Abraham ROTHSTÉN

Skogsmotiv Med Jägare (1850)

Price SEK 2,200 (€248)
Estimated SEK 2,500
Landskap Med Vattendrag by Carl Abraham ROTHSTÉN

Landskap Med Vattendrag (1856)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 4,000
Riddarfjärden - Stockholm by Carl Abraham ROTHSTÉN

Riddarfjärden - Stockholm (1875)

Price SEK 20,000 (€2,194)
Estimated SEK 25,000–30,000
St Pers Ruin Sigtuna by Carl Abraham ROTHSTÉN

St Pers Ruin Sigtuna

Price SEK 4,000 (€391)
Estimated SEK 4,000
Utsikt Från Beckholmen Mot Gamla Stan, Stockholm by Carl Abraham ROTHSTÉN

Utsikt Från Beckholmen Mot Gamla Stan, Stockholm (1861)

Price SEK 55,000 (€5,261)
Estimated SEK 60,000–80,000
Helgeandskyrkan Visby by Carl Abraham ROTHSTÉN

Helgeandskyrkan Visby

Price SEK 6,500 (€638)
Estimated SEK 6,000–8,000
Wisingsborg by Carl Abraham ROTHSTÉN

Wisingsborg

Price SEK 6,000 (€599)
Estimated SEK 6,000