By using our service you accept the use of cookies.

Carl Frederik AAGAARD

1833–1895, Denmark

Also known as: C.f. Aagaard

Name: Carl Frederik AAGAARD
Birth: 1833, 31/1, Denmark
Died: 1895, 2/11, Denmark

Carl Frederik Aagaard biography:

C.F. Aagaard gik på akademiet samtidig med, at han lærte træsnit og radering hos sin bror og dekorationsmaleri hos G.C. Hilker. Han forlod akademiet for at blive elev hos en af Guldalderens hovedskikkelser, landskabsmaleren P.C. Skovgaard. Aa.s motiver var især naturskildringer fra Mølleåen, Rådvad eller fra hans bopæl på Østerbro, og han var tydeligt påvirket af Skovgaards national-romantiske naturopfattelse, detaljerede gengivelse og understregning af de skiftende lysforhold i naturen. Aa. arbejdede tillige som dekorationsmaler. Først under G.C. Hilker og Heinrich Hansen og senere mere selvstændigt. P.C. Skovgaard, der hørte til kredsen omkring N.L. Høyen og de nationalliberale politikere, formidlede Aa.s kontakt til Orla Lehmann, som gav ham den første selvstændige opgave, grisaillemaleriet Ægirs gæstebud. Aa. fik større og større opgaver og ledede bl.a. udsmykningsarbejdet i Århus Domkirke, på Det kgl. Teater og Dagmarteatret, der var en miniudgave af Det kgl. Teater. Dekorationsarbejdet blev ofte udført som et samarbejde mellem flere kunstnere, hvor Aa. udførte landskaberne, mens andre malede figurerne. I Det kgl. Teater blev Kongeværelsets loft udsmykket i pompejansk stil, og på væggen ved siden af indgangsdøren malede Aa. et romantisk landskab. Akropolistæppets musastatuer og amoriner blev malet af Otto Bache, landskabet af Aa. De ni muser i tilskuerrummets loft blev dog udført af Aa., men efter Constantin Hansens forlæg. Interiørdekorationerne blev malet som frie stilkopier i tidens historicistiske smag, pompejansk, nyrenæssance og nordisk stil, og blev udført med sans for malerisk effekt, komposition og figurtegning.

Source: https://www.kulturarv.dk/kid/VisKunstner.do?kunstnerId=1147

Legende Børn Ved En Skovsø by Carl Frederik AAGAARD

Legende Børn Ved En Skovsø (1877)

Price SEK 6,200 (€645)
Not sold
Estimated SEK 20,000
Från Kusten Vid Amalfi by Carl Frederik AAGAARD

Från Kusten Vid Amalfi

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 40,000–50,000
Motiv Från Dyrehaven by Carl Frederik AAGAARD

Motiv Från Dyrehaven (1889)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 8,000
Dramatiskt Kustlandskap by Carl Frederik AAGAARD

Dramatiskt Kustlandskap (1891)

Price SEK 6,000 (€589)
Estimated SEK 7,000

Soligt Kustlandskap Med Figurer (1891)

Price SEK 7,600 (€760)
Estimated SEK 6,000–8,000