By using our service you accept the use of cookies.

Frans Wilhelm ODELMARK

1849–1937, Sweden

Also known as: FWO

Name: Frans Wilhelm ODELMARK
Birth: 1849, Sweden
Died: 1937, Sweden

Frans Wilhelm Odelmark studerade vid Konstakademien i Düsseldorf och i München, samt under resor i södern. Han målade vanligen arkitekturmotiv, särskilt gårdsinteriörer eller partier från kyrkor, t.ex. Interiör av S:t Lorenskyrkan i Nürnberg (Nationalmuseum, Stockholm), salar med haremskvinnor, trånga gränder med kläder på tork etc. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Interiör av S:t Lorenzkykan i Nürnberg, Malmö Museum, Uppsala Universitetsbibliotek, Stockholms Stadshus och Nordiska Muséet.

Source: Internet

Gatuscen Från Bazar Khan Al Khalili, Kairo by Frans Wilhelm ODELMARK

Gatuscen Från Bazar Khan Al Khalili, Kairo

Price SEK 23,000 (€2,663)
Estimated SEK 15,000–18,000
Palatsinteriör Med Haremskvinnor by Frans Wilhelm ODELMARK

Palatsinteriör Med Haremskvinnor (1887)

Price SEK 36,000 (€4,062)
Estimated SEK 40,000–50,000
Gatuscen Från Kairo by Frans Wilhelm ODELMARK

Gatuscen Från Kairo

Price SEK 34,300 (€3,855)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 30,000–35,000
Markusplatsen, Venedig by Frans Wilhelm ODELMARK

Markusplatsen, Venedig

Price SEK 7,200 (€796)
Estimated SEK 15,000
Middag För Kardinalen by Frans Wilhelm ODELMARK

Middag För Kardinalen

Price SEK 7,000 (€746)
Estimated SEK 8,000–10,000
Kyrkointeriör by Frans Wilhelm ODELMARK

Kyrkointeriör

Price SEK 3,000 (€293)
Estimated SEK 4,000
österländskt Bad - Kairo by Frans Wilhelm ODELMARK

österländskt Bad - Kairo

Price SEK 37,000 (€3,539)
Estimated SEK 30,000–40,000
Motiv Från Venedig by Frans Wilhelm ODELMARK

Motiv Från Venedig

Price SEK 30,000 (€2,870)
Estimated SEK 40,000–50,000
Bazargata, Kairo by Frans Wilhelm ODELMARK

Bazargata, Kairo

Price SEK 28,000 (€2,678)
Estimated SEK 30,000–40,000

Motiv Från Falsterbo

Price SEK 4,000 (€383)
Estimated SEK 5,000

Stadsbild

Price SEK 1,300 (€129)
Estimated SEK 1,500

Bikt

Price SEK 7,000 (€687)
Estimated SEK 10,000–15,000

Köksinteriör Med Munkar

Price SEK 10,500 (€1,030)
Estimated SEK 10,000–15,000
Stora Nygatan 2 Gamla Stan Stockholm by Frans Wilhelm ODELMARK

Stora Nygatan 2 Gamla Stan Stockholm

Price SEK 1,200 (€120)
Estimated SEK 3,000
Nordafrikansk Stadsmiljö by Frans Wilhelm ODELMARK

Nordafrikansk Stadsmiljö (1899)

Price SEK 14,000 (€1,489)
Estimated SEK 8,000–10,000

Marcusplatsen, Venedig (1889)

Price SEK 25,000 (€2,660)
Estimated SEK 12,000–15,000