By using our service you accept the use of cookies.

Fritz Von DARDEL

1817–1901, Switzerland/Sweden

Also known as: FVD, FD

Name: Fritz Ludvig Von DARDEL
Birth: 1817, Switzerland
Died: 1901, Sweden

Fritz Ludvig von Dardel, målare och tecknare, född i Neuchatel 1817 och död i Stockholm 1901. Han tillhörde Karl XV:s intima krets och har av personer och händelser vid hovet eller under konungens resor, vidare folklivsbilder samt litografier.

---------------

Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.
Källa: www.bukowskis.com

Source: Art Signature Dictionary

Kungsträdgården Med Molins Fontän Och Arsenalsgatan I Bakgrunden by Fritz Von DARDEL

Kungsträdgården Med Molins Fontän Och Arsenalsgatan I Bakgrunden (1889)

Price SEK 17,000 (€1,836)
Estimated SEK 8,000–10,000
La Révanche by Fritz Von DARDEL

La Révanche

Price SEK 1,500 (€180)
Estimated SEK 3,000
Figurscen Med Vy Mot St Perskyrkan by Fritz Von DARDEL

Figurscen Med Vy Mot St Perskyrkan (1843)

Price SEK 3,200 (€351)
Estimated SEK 3,000

Landskap Med Ryttare (-85)

Price SEK 4,500 (€502)
Estimated SEK 6,000–8,000
Landskap Med Ryttare by Fritz Von DARDEL

Landskap Med Ryttare (-85)

Price SEK 4,500 (€502)
Estimated SEK 6,000–8,000
Subalternklippning På Fredrikshov Den 3 April 1838 by Fritz Von DARDEL

Subalternklippning På Fredrikshov Den 3 April 1838 (1838)

Price SEK 8,100 (€925)
Estimated SEK 1,500
Stilleben Med Vapen by Fritz Von DARDEL

Stilleben Med Vapen (1868)

Price SEK 1,300 (€138)
Estimated SEK 1,500
Hästekipage by Fritz Von DARDEL

Hästekipage (1852)

Price SEK 2,200 (€239)
Estimated SEK 3,000–4,000
Hkh Prins Carl Af Södermanland by Fritz Von DARDEL

Hkh Prins Carl Af Södermanland (1853)

Price SEK 8,000 (€798)
Estimated SEK 1,000
Slädfärd by Fritz Von DARDEL

Slädfärd (185?)

Price SEK 3,500 (€343)
Estimated SEK 1,000–1,500
Utsikt Mot Slottsbron by Fritz Von DARDEL

Utsikt Mot Slottsbron (1836)

Price SEK 2,500 (€234)
Estimated SEK 2,400