By using our service you accept the use of cookies.

Gösta Von HENNIGS

1866–1941, Sweden

Also known as: GVH

Name: Gösta Von HENNIGS
Birth: 1866
Died: 1941
Steeplechase by Gösta Von HENNIGS

Steeplechase (1907)

Price SEK 50,000 (€5,519)
Estimated SEK 600,000–80,000
åskådare by Gösta Von HENNIGS

åskådare (1925)

Price SEK 24,000 (€2,649)
Estimated SEK 20,000–25,000

"skådespelare" (1923)

Price SEK 3,000 (€339)
Estimated SEK 4,000
Repetition - Motiv Med Cirkusryttarinnan Baptista Schreiber by Gösta Von HENNIGS

Repetition - Motiv Med Cirkusryttarinnan Baptista Schreiber (1914)

Price SEK 50,000 (€5,485)
Estimated SEK 50,000–60,000
Lindanserska (röd) by Gösta Von HENNIGS

Lindanserska (röd)

Price SEK 5,500 (€526)
Estimated SEK 6,000–8,000

Sommarkväll - Motiv Från Södra Kajen, Stockholm (1936)

Price SEK 4,500 (€441)
Estimated SEK 1,500–2,000
Cirkusprinsessan by Gösta Von HENNIGS

Cirkusprinsessan (1926)

Price SEK 4,500 (€447)
Estimated SEK 5,000
Fågeltämjerskan by Gösta Von HENNIGS

Fågeltämjerskan (1914)

Price SEK 17,000 (€1,517)
Estimated SEK 15,000–18,000
Ryttarinna Mot Röd Fond by Gösta Von HENNIGS

Ryttarinna Mot Röd Fond (1913)

Price SEK 23,000 (€2,091)
Estimated SEK 25,000–30,000