By using our service you accept the use of cookies.

Johan Von HOLST

1841–1917, Sweden

Also known as: JVH, VH

Name: Johan Gustaf Von HOLST
Birth: 1841, Sweden
Died: 1917, Sweden

Johan Gustaf Von Holst. studerade för Nils Andersson. Han har målat ett stort antal djurtavlor, ofta med hundar och rävar.

Tax Mot Gult Draperi by Johan Von HOLST

Tax Mot Gult Draperi (1900)

Price SEK 22,000 (€2,376)
Estimated SEK 15,000–18,000
Hundvalp by Johan Von HOLST

Hundvalp (-77)

Price SEK 8,500 (€984)
Estimated SEK 8,000–10,000
Hundporträtt by Johan Von HOLST

Hundporträtt (-77)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 10,000
Molly by Johan Von HOLST

Molly (-88)

Price SEK 7,000 (€768)
Estimated SEK 6,000–8,000
Pointer by Johan Von HOLST

Pointer (1882)

Price SEK 26,000 (€2,706)
Estimated SEK 20,000–25,000
Hundvalpar Vid Råttfälla by Johan Von HOLST

Hundvalpar Vid Råttfälla (-69)

Price SEK 18,000 (€1,874)
Estimated SEK 20,000–25,000
Maktlös Vrede by Johan Von HOLST

Maktlös Vrede

Price SEK 1,700 (€163)
Estimated SEK 1,500
Engelsk Setter Och Tax by Johan Von HOLST

Engelsk Setter Och Tax (1912)

Price SEK 30,000 (€2,828)
Estimated SEK 30,000–35,000