By using our service you accept the use of cookies.

Nils Von DARDEL

1888–1943, Sweden

Also known as: D, NVD, ND

Name: Nils Elias Christoffer Von DARDEL
Birth: 1888, Sweden
Died: 1943

Nils von Dardel var son till en godsägare och växte upp med sin mor, far, syster och bror utanför Arboga på gården Svarthäll. Fa miljen flyttade till Uppsala 1903 där han läste på läroverket. Då fördjupa des hans intresse för konst och sitt första självporträtt målade han 1904. Året därpå insjuknade Nils Dardel i scharlakansfeber som resulterade i ett hjärtfel som sedan följde honom hela livet. Under konvalescensen ägnade han sig åt att läsa böcker av bland annat Strindberg, Oscar Wilde och Edgar Allan Poe.
När han 1909 gick på Konsthögskolan fanns Ivar Johansson och Emil Johansson-Thor där. Första gången Dardel for till Paris var hösten 1910. Där började han på den omtalade konstskolan Matisses akademi, men fann till sin besvikelse att den inte var mycket an norlunda än konstskolan i Stockholm. Han tyckte mycket om att sitta på Café du Dome med andra numera kända konstnärer som paret Grüne wald, Leander Engström, Birger Simonsson, Einar Jolin med flera.
Nils Dardel var länge en av förgrundsgestalterna inom det moderna måle riet i Sverige. I Paris tog han intryck av Cézanne, av Braques sobra kubism och av Henri Rousseaus naiva konst. Det som utmärkte Dardels konst mest är den primitiva orientaliska färgprakten. ”Crime passionel\\\\\\\\\\\\\\\" (1921) där han gycklar med en degenerad överklass, och ”Den döende dandyn” (1918) är två kända konstverk av honom. Där den senare har bidragit till uppkomsten av legenden Dardel. Ingen tavla har som denna en sådan ironiskt fabulerande estet, koketterande med skönhet, aristokrati och ero tisk ambivalens.
Nils Dardel blev socitetsmålare på 1920-talet och målade då ytligt sköna kvinnoporträtt. Han var även i Afrika och Amerika och målade afrikaner och indianer. I hans konst blandas aristokratisk skönhetsiver och naivitet, sadism och medkänsla, ångest och grymhet med en bisarr fantasi.
Dardel gifte sig med Thora Klinckowström 1921 och fick dottern Ingrid 1922. De bosatte sig i Paris men somrarna befann de sig på godset Ekerö, som tillhörde familjen Klinckowström. Året 1943, det året när Nils Dardel dog, var det en utställning av Amerika-måleriet hos Architectural Leage of New York

Source: Internet

Hjorten by Nils Von DARDEL

Hjorten (Executed in 1917)

Price SEK 52,000 (€5,663)
Estimated SEK 30,000–35,000
Två Flickor I En Stol by Nils Von DARDEL

Två Flickor I En Stol

Price SEK 140,000 (€15,246)
Estimated SEK 150,000–200,000
Cissi Olsson Som Anitra I Peer Gynt by Nils Von DARDEL

Cissi Olsson Som Anitra I Peer Gynt (1936)

Price SEK 330,000 (€36,465)
Estimated SEK 325,000–350,000
Dandy Med Svärd by Nils Von DARDEL

Dandy Med Svärd

Price SEK 130,000 (€14,937)
Estimated SEK 200,000–300,000
Familjeidyll by Nils Von DARDEL

Familjeidyll (Executed in 1923)

Price SEK 2,000,000 (€233,000)
Estimated SEK 3,000,000–4,000,000
Italiensk Pojke by Nils Von DARDEL

Italiensk Pojke (1937)

Price SEK 16,500 (€1,914)
Estimated SEK 7,000
Landskap Med Ryttare by Nils Von DARDEL

Landskap Med Ryttare (-28)

Price SEK 10,000 (€1,125)
Estimated SEK 10,000
Vattenfallet by Nils Von DARDEL

Vattenfallet (1921)

Price SEK 24,227,279 (€2,820,055)
Incl. buyer's premium
Estimated
Parisergata by Nils Von DARDEL

Parisergata (-15)

Price SEK 318,750 (€37,103)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 160,000–180,000
Cissi Olsson Som Anitra I Peer Gynt by Nils Von DARDEL

Cissi Olsson Som Anitra I Peer Gynt (1936)

Price SEK 460,000 (€51,598)
Estimated SEK 250,000–300,000
Ynglingen Och Flickan by Nils Von DARDEL

Ynglingen Och Flickan (Executed 1919)

Price SEK 2,500,000 (€270,000)
Estimated SEK 1,000,000–1,200,000
Hamn Vid Atlantiska Oceanen by Nils Von DARDEL

Hamn Vid Atlantiska Oceanen (Executed 1916)

Price SEK 230,000 (€25,680)
Estimated SEK 225,000–250,000
Uppvaktning (sjömansgosse, Hildesborg) by Nils Von DARDEL

Uppvaktning (sjömansgosse, Hildesborg) (1918)

Price SEK 450,000 (€48,875)
Estimated SEK 450,000–600,000
Marthe by Nils Von DARDEL

Marthe (1930)

Price SEK 90,000 (€9,775)
Estimated SEK 40,000–50,000
Kvinna by Nils Von DARDEL

Kvinna

Price SEK 23,000 (€2,464)
Estimated SEK 20,000–25,000
Aysha by Nils Von DARDEL

Aysha (1930)

Price SEK 26,000 (€2,704)
Estimated SEK 20,000–25,000
Koherde by Nils Von DARDEL

Koherde (1914)

Price SEK 360,000 (€37,440)
Estimated SEK 400,000–600,000
Hamnen Vid Atlantiska Oceanen by Nils Von DARDEL

Hamnen Vid Atlantiska Oceanen

Price SEK 140,000 (€13,384)
Estimated SEK 150,000–200,000
Mor Och Barn by Nils Von DARDEL

Mor Och Barn (1936)

Price SEK 24,000 (€2,318)
Estimated SEK 20,000–25,000

Afrikansk Flicka (1928)

Price SEK 5,200 (€510)
Estimated SEK 4,000–6,000

Armeniska (1930)

Price SEK 9,200 (€903)
Estimated SEK 8,000–10,000
Spågumma by Nils Von DARDEL

Spågumma (1936)

Price SEK 9,000 (€841)
Estimated SEK 12,000–15,000
I Loggian På Hildesborg by Nils Von DARDEL

I Loggian På Hildesborg (1914)

Price SEK 400,000 (€40,404)
Estimated SEK 500,000–700,000