By using our service you accept the use of cookies.

Pär Ivar JOGSTAD

1906–1980, Sweden

Also known as: Törnebacke

Name: Pär Ivar JOGSTAD
Birth: 1906, Sweden
Died: 1980, Sweden

Pär Ivar Jogstad (Törnebacke) född 1906 i Undersvik, död i Vallsta 1984, målare, träskulptör. Han var självlärd men gjorde studieresor till Norge 1921, Finland 1928, Frankrike 1937 och Danmark 1938. Han målade landskap, stilleben och porträtt i olja, akvarell och gouache.
Pär Ivar Jogstad deltog i Länskonstutställningar i Gävle 1944, -45 och -47. Han har även ställt ut separat bl a i Köping 1949. En retrospektiv utställning anordnades på Silvanum i Gävle 1985 och på Bollnäs konstcentrum 1986. Han är representerad i Bollnäs kommuns samlingar.

Source: http://www.bollnas.se/index.php/konstnaerer

Hus Vid Havet by Pär Ivar JOGSTAD

Hus Vid Havet (-49)

Price SEK 1,100 (€116)
Estimated SEK 2,000
Fjällandskap by Pär Ivar JOGSTAD

Fjällandskap

Price SEK 600 (€567)
Not sold
Estimated SEK 2,000
Blommande Träd by Pär Ivar JOGSTAD

Blommande Träd (1945)

Price SEK 2,700 (€302)
Estimated SEK 2,000