By using our service you accept the use of cookies.

Per Daniel HOLM

1835–1903, Sweden

Also known as: PH

Name: Per Daniel HOLM
Birth: 1835, 11/9, Sweden
Died: 1903, 7/8, Sweden

Per Daniel Holm studerade vid Konstakademien för Nils Andersson och Edvard Bergh. Han sysslade redan som yngling med landskapsteckning och akvarellmåleri med motiv från Dalarna och Västmanland. Han företog resor till Düsseldorf, Mimenen och Paris. Han har målat landskap med motiv från Bergslagen och Norrland, som akvarellist var han mest framgångsrik.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, samt Göteborgs Konstmuseum.

Source: Art Signature Dictionary

Kvikkjokk by Per Daniel HOLM

Kvikkjokk

Price SEK 11,000 (€1,188)
Estimated SEK 8,000–10,000
Alplandskap by Per Daniel HOLM

Alplandskap

Price SEK 8,400 (€969)
Estimated SEK 10,000
Stugor I Hage Vid åresjön; åreskutan I Bakgrunden by Per Daniel HOLM

Stugor I Hage Vid åresjön; åreskutan I Bakgrunden (1860)

Price SEK 5,512 (€620)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 10,000–15,000
Flicka I Folkdräkt by Per Daniel HOLM

Flicka I Folkdräkt

Price SEK 2,000 (€240)
Estimated SEK 4,000
Fjällandskap, Troligtvis Från Jämtland by Per Daniel HOLM

Fjällandskap, Troligtvis Från Jämtland (1858)

Price SEK 5,000 (€540)
Estimated SEK 8,000–10,000
Landskapsmotiv by Per Daniel HOLM

Landskapsmotiv (1861)

Price SEK 1,900 (€212)
Estimated SEK 1,500
Skogslandskap by Per Daniel HOLM

Skogslandskap (1853)

Price SEK 7,000 (€687)
Estimated SEK 5,000

Motiv Från Nacka, Tillskriven

Price SEK 1,000 (€96)
Estimated SEK 2,000

Bergigt Skogslandskap (1861)

Price SEK 16,000 (€1,570)
Estimated SEK 15,000–20,000

Norrländskt Kustlandskap Med Kvinna På Väg (1864)

Price SEK 4,700 (€461)
Estimated SEK 6,000
Norrländskt Kustlandskap Med Kvinna På Väg by Per Daniel HOLM

Norrländskt Kustlandskap Med Kvinna På Väg (1864)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 10,000–12,000
Landskap Med Samer Vid Kåtan by Per Daniel HOLM

Landskap Med Samer Vid Kåtan (1878)

Price SEK 9,000 (€818)
Estimated SEK 8,000–10,000
Skogsmotiv Med Man Vid Kolmila by Per Daniel HOLM

Skogsmotiv Med Man Vid Kolmila (1868)

Price SEK 10,000 (€909)
Estimated SEK 10,000–12,000