By using our service you accept the use of cookies.

Primus Mortimer PETTERSSON

1895–1975, Sweden

Also known as: PMP

Name: Primus Mortimer PETTERSSON
Birth: 1895, 1/7, Sweden
Died: 1975, 19/5, Sweden

Primus Mortimer Pettersson is autodidact. During a brief illness (accident at sea), he develops his talent for painting. He painted memories of trips around the world in bright colors. He he was a patient at Frösö hospital in Sweden for a long period of his life. Much of his production has been donated to the County Council for it to remain in a publicly owned art collection, available to the public. Exhibitions: Sweden, Basel, and Sao Paulo in Brazil. Represented: Modern Museum in Stockholm, Malmo Museum, Östersund Hospital in Sweden.

Primus Mortimer Pettersson är autodidakt naivist. Under en tids sjukdom (olycka till sjöss) utvecklar han sin talang för navistiskt måleri. Han målade minnen från resor i hela världen i starka färger. Han var han patient på Frösö sjukhus under lång tid av sitt liv. Stor del av hans produktion har skänkts till landstinget för att den skall finnas kvar i en offentligt ägd konstsamling, tillgänglig för allmänheten.
Utställningar:
Sverige, Basel och Sao Paulo i Brasilien.
Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, och Östersunds sjukhus.
Källa: Internet
---------------
Jämtlandssonen Primus föddes i Östersund. Han började sin yrkessbana som sjöman vid 14 års ålder. Det hårda arbetet tog honom till Europa, Afrika, Sydamerika, Sydafrika, Kina, Japan och USA. Redan i unga år fick Primus vård för depression och 1925 blev han intagen på mentalsjukhus i USA. Där fascinerades man av att han var tatuerad från topp till tå. Primus genomlevde ett långt psykiskt lidande. Han led av besvärande tvångstankar och plågades av obehagliga röster och schizofreni. Hans tudelade verklighetsuppfattning var samtidigt en stor inspirationskälla och han kom att entusiasmeras av sina delirier. Man kan säga att det i Primus motivvärld finns en relation mellan förnuft och känsla. Hans återgivelser av hus representerar ett ställe att vara, medan de stilla landskapen står för ett sätt att tänka. Primus målade uppskattningsvis runt 15 000 målningar och hävdar den sjukes överlägsenhet. Autodidakt och icke-institutionaliserad som konstnär behövde han aldrig underordna sig någon annans ledning. Tillsammans med Johan Erik Olsson, "Lim-Johan" och Axel Pettersson, "Döderhultarn" tillhör Primus Mortimer Pettersson en av Sveriges främsta naivister.
Källa: www.bukowskis.com

Stadsmotiv by Primus Mortimer PETTERSSON

Stadsmotiv

Price SEK 9,400 (€1,130)
Estimated SEK 4,000
Grinden by Primus Mortimer PETTERSSON

Grinden (1962)

Price SEK 18,488 (€2,152)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 10,000–12,000
Stad I Morgonrodnad by Primus Mortimer PETTERSSON

Stad I Morgonrodnad

Price SEK 12,750 (€1,484)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 10,000–12,000
Trångt Farvatten by Primus Mortimer PETTERSSON

Trångt Farvatten (Executed in 1965)

Price SEK 12,000 (€1,397)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 14,025–10,000
Min Längtans ö by Primus Mortimer PETTERSSON

Min Längtans ö (Executed in 1968)

Price SEK 19,125 (€2,226)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 12,000–15,000
Havsvy Med Båt by Primus Mortimer PETTERSSON

Havsvy Med Båt

Price SEK 6,800 (€827)
Estimated SEK 8,000
Mina Drömmars Stad by Primus Mortimer PETTERSSON

Mina Drömmars Stad

Price SEK 11,000 (€1,174)
Estimated SEK 15,000–20,000
Staden Vid Floden by Primus Mortimer PETTERSSON

Staden Vid Floden (1942)

Price SEK 10,000 (€1,067)
Estimated SEK 8,000–10,000
Turkisk Stad by Primus Mortimer PETTERSSON

Turkisk Stad

Price SEK 3,600 (€402)
Estimated SEK 3,000
Vy över Frösö Sjukhus Med Oviksfjällen I Fonden by Primus Mortimer PETTERSSON

Vy över Frösö Sjukhus Med Oviksfjällen I Fonden

Price SEK 30,000 (€3,240)
Estimated SEK 10,000–12,000
Soluppgång by Primus Mortimer PETTERSSON

Soluppgång (1948)

Price SEK 39,000 (€4,236)
Estimated SEK 8,000–10,000
Solnedgång över Europa by Primus Mortimer PETTERSSON

Solnedgång över Europa (1952)

Price SEK 21,000 (€2,281)
Estimated SEK 8,000–10,000
Nattlig Avfärd by Primus Mortimer PETTERSSON

Nattlig Avfärd (1950)

Price SEK 11,000 (€1,195)
Estimated SEK 6,000–8,000
På Andra Stranden by Primus Mortimer PETTERSSON

På Andra Stranden (Executed 1951)

Price SEK 9,500 (€1,032)
Estimated SEK 6,000–8,000
Minns Egypten by Primus Mortimer PETTERSSON

Minns Egypten (Executed 1942)

Price SEK 16,500 (€1,792)
Estimated SEK 4,000–6,000
Instängd by Primus Mortimer PETTERSSON

Instängd (Executed 1951)

Price SEK 10,000 (€1,086)
Estimated SEK 6,000–8,000
Motiv Från Torrdockan På Beckholmen - Stockholm by Primus Mortimer PETTERSSON

Motiv Från Torrdockan På Beckholmen - Stockholm

Price SEK 5,000 (€499)
Estimated SEK 6,000
Segelskuta by Primus Mortimer PETTERSSON

Segelskuta

Price SEK 2,600 (€256)
Estimated SEK 1,500
Byggnader I Landskap by Primus Mortimer PETTERSSON

Byggnader I Landskap

Price SEK 8,500 (€813)
Estimated SEK 4,000–6,000
Aftonrodnad över Sydländsk By by Primus Mortimer PETTERSSON

Aftonrodnad över Sydländsk By

Price SEK 3,500 (€370)
Estimated SEK 5,000