By using our service you accept the use of cookies.

Lars Gustav KINMANSSON

1822–1887, Sweden

Also known as: GK

Name: Lars Gustav KINMANSSON
Birth: 1822, 15/4, Sweden
Died: 1887, 26/1, Sweden

Lars Gustaf Kinmansson

Lars Gustaf Kinmansson var skådespelare och bildkonstnär. Han ägnade sig mestadels åt landskaps- och marinmåleri. Representerad bl.a. i Norrköpings museum.

Source: Art Signature Dictionary

Vue Af Fors I Dalarna by Lars Gustav KINMANSSON

Vue Af Fors I Dalarna (-59)

Price SEK 2,000 (€213)
Estimated SEK 4,000
Vattenlandskap Med Stugor Och Kor by Lars Gustav KINMANSSON

Vattenlandskap Med Stugor Och Kor (1867)

Price SEK 5,200 (€554)
Estimated SEK 8,000
Landskap I Månsken Med Figurer Vid Vatten by Lars Gustav KINMANSSON

Landskap I Månsken Med Figurer Vid Vatten

Price SEK 1,700 (€192)
Estimated SEK 3,000
Kustbild Med Segelfartyg by Lars Gustav KINMANSSON

Kustbild Med Segelfartyg (1852)

Price SEK 3,600 (€417)
Estimated SEK 4,000
Sommarlandskap by Lars Gustav KINMANSSON

Sommarlandskap (1870)

Price EUR 1,500
Estimated EUR 1,000
Insjölandskap by Lars Gustav KINMANSSON

Insjölandskap (1870)

Price SEK 3,500 (€359)
Not sold
Estimated SEK 4,000