By using our service you accept the use of cookies.

‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

1826–1872, Sweden

Also known as: C65, C70, C, C 62, Carl Xv. Carl Ludvig Eugen

Name: Carl Ludvig Eugen ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV
Birth: 1826, Sweden
Died: 1872

Da unionskongen i 1859 tiltrådte regjeringen etter Oscar I, var han også en aktiv maler. Carl egnet seg helt og
holdent til landskapsmaleriet og da fortrinnsvis med motiver fra sine to riker, det svenske og norske. Auksjonens
maleri er det siste fra majestetens hånd.

Source: www.blomqvist.no

\\\"KARL XV\\\" (Carl XV) Konung av Sverige och Norge. Född 1826 på Drottningholms Slott i Stockholms län. Studerade för Agrén och vid Konstakademien för Johan Christoffer Boklund och Alfred Wahlberg. Vidare för Genre- och historiemålaren Anders Lundqvist. Kapten Johan Christian Berger undervisade honom i akvarellmålning. Han målade ett flertal svenska och norska landskap, gärna utsikter, korrekta i teckning och perspektiv.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum och Nasjonalgalleriet i Oslo.

Landskap Med Figurer Utanför Timmerstuga by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Landskap Med Figurer Utanför Timmerstuga

Price SEK 8,000 (€924)
Estimated SEK 10,000
Fågelfors by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Fågelfors (-44)

Price SEK 1,500 (€182)
Estimated SEK 3,000
Chapelle De Quickjock - Laponie Suédoise by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Chapelle De Quickjock - Laponie Suédoise

Price SEK 16,000 (€1,805)
Estimated SEK 15,000–18,000
Elegant Jaktsällskap I Kuperat Landskap by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Elegant Jaktsällskap I Kuperat Landskap (C 53)

Price SEK 31,000 (€3,227)
Estimated SEK 15,000–18,000
Landskap Med Jaktsällskap by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Landskap Med Jaktsällskap (C 54)

Price SEK 6,000 (€586)
Estimated SEK 2,000–3,000
Høstlandskap by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Høstlandskap (1871)

Price NOK 32,000 (€3,766)
Estimated NOK 40,000–50,000
Sydländskt Insjölandskap by ‘King Of Sweden’ KUNG KARL XV

Sydländskt Insjölandskap (1844)

Price SEK 1,200 (€118)
Estimated SEK 1,500–2,000