By using our service you accept the use of cookies.
Agnes CLEVE

Agnes CLEVE

1876–1951, Sweden

Also known as: AC, Cleve-Jonand

Name: Agnes, Elisabeth CLEVE
Birth: 1876, 23/8, Sweden
Died: 1951, 26/5, Sweden

Efter studier för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg begav sig Agnes Cleve till Paris. Som resesällskap hade hon konstnären John Jon-And. Året var 1914 och båda var nyfikna på det senaste inom konsten - kubismen.
Året därpå gifte sig paret Cleve/Jon-And och bosatte sig i Stockholm. Agnes målningar från tiotalet är en syntes av kubism och expressionism.
Agnes och John arbetade bra tillsammans. De ställde ut gemensamt och företog flera resor till bland annat New York, Tunisien, Italien och Spanien.
Sommarstället Hurdan vid Källviken i Dragsmark blev deras främsta bostad under första världskriget. Många motiv är hämtade därifrån.
Paret var nära vänner med Wassily Kandinsky och Gabriele Münter som uppehöll sig i Sverige en period under krigsåren. De fick bland annat hyra Cleves och Jon-Ands Stockholmsateljé. Gabriele och Agnes gjorde också en Köpenhamnsresa tillsammans.
År 1927 var det åter dags att flytta till Stockholm. Maken hade fått dekorationsuppdrag på Operan. Agnes målningar blev mindre modernistiska under 1920- och 1930-talen. Hennes första separatutställning var på Gummesons konsthall i Stockholm 1929. Landskap och porträtt i olja samt akvareller från västkusten visades. Kanhända är museets akvarell en av dessa!
Bohusläns museums konsthall visade våren 1995 en större utställning med hennes och makens verk, Agnes Cleve & John Jon-And - två modernistiska pionjärer.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Gävle museum.

Source: http://www.bohuslansmuseum.se/kulturvast_templates/Kultur_ArticlePageWide.aspx?id=42227

Landskap by Agnes CLEVE

Landskap

Price SEK 60,000 (€6,479)
Estimated SEK 60,000–80,000
Brand I New York by Agnes CLEVE

Brand I New York (-16)

Price SEK 0 (€0)
Not sold, incl. buyer's premium
Estimated SEK 800,000–1,000,000
Den Vita Staden by Agnes CLEVE

Den Vita Staden

Price SEK 48,000 (€5,227)
Estimated SEK 30,000–40,000
Böljande Landskap by Agnes CLEVE

Böljande Landskap (-15)

Price SEK 38,000 (€4,199)
Estimated SEK 20,000–25,000
Böljande Landskap by Agnes CLEVE

Böljande Landskap (-15)

Price SEK 22,000 (€2,528)
Estimated SEK 20,000–25,000
Hamnmotiv by Agnes CLEVE

Hamnmotiv (-48)

Price SEK 20,000 (€2,316)
Estimated SEK 6,000
St Eriksbron by Agnes CLEVE

St Eriksbron (Executed ca.1915-16)

Price SEK 861,982 (€99,886)
Estimated SEK 500,000–600,000
Studie Ii by Agnes CLEVE

Studie Ii (-14)

Price SEK 40,800 (€4,728)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 40,000–60,000
Landskap by Agnes CLEVE

Landskap (-17)

Price SEK 535,500 (€62,054)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 200,000–250,000

"kvinna Vid Staffli" (självporträtt Vid Staffliet). (1911)

Price SEK 344,250 (€39,892)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 150,000–175,000
Vision Ii by Agnes CLEVE

Vision Ii (Executed ca.1915-16)

Price SEK 937,282 (€108,612)
Estimated SEK 800,000–1,000,000
Stilleben Med Porslinshund by Agnes CLEVE

Stilleben Med Porslinshund (-19)

Price SEK 95,625 (€11,081)
Estimated SEK 100,000–125,000
Stilleben Med Staty by Agnes CLEVE

Stilleben Med Staty (-39)

Price SEK 8,500 (€955)
Estimated SEK 12,000–15,000
Pojke by Agnes CLEVE

Pojke (-20)

Price EUR 12,500
Estimated EUR 15,000
Röstrandsfabriken Vid Karlbergsstrand by Agnes CLEVE

Röstrandsfabriken Vid Karlbergsstrand (-16)

Price SEK 95,000 (€10,137)
Estimated SEK 125,000–150,000
Läsande Gosse (mysig Stund) by Agnes CLEVE

Läsande Gosse (mysig Stund)

Price SEK 24,000 (€2,592)
Estimated SEK 35,000–40,000
Motiv Från Karlbergskanalen, Stockholm by Agnes CLEVE

Motiv Från Karlbergskanalen, Stockholm (-15)

Price SEK 140,000 (€15,120)
Estimated SEK 140,000–150,000
Rörstrands Porslinsfabrik by Agnes CLEVE

Rörstrands Porslinsfabrik (1917)

Price SEK 2,000 (€226)
Estimated SEK 3,000
Konstnärsmodellen by Agnes CLEVE

Konstnärsmodellen

Price SEK 35,000 (€3,801)
Estimated SEK 50,000–75,000
Kvällspromenad I Allén. by Agnes CLEVE

Kvällspromenad I Allén.

Price SEK 38,000 (€4,127)
Estimated SEK 50,000–70,000
Gosse Med Papegoj-mobil by Agnes CLEVE

Gosse Med Papegoj-mobil (1915)

Price SEK 155,000 (€16,835)
Estimated SEK 150,000–175,000
St Eriksbron by Agnes CLEVE

St Eriksbron (ca 1910)

Price SEK 78,000 (€8,112)
Estimated SEK 60,000–80,000
Utsikt Från Fönstret by Agnes CLEVE

Utsikt Från Fönstret (1915)

Price SEK 135,000 (€14,040)
Estimated SEK 175,000–200,000
Central Park, New York by Agnes CLEVE

Central Park, New York (1917)

Price SEK 76,000 (€7,904)
Estimated SEK 80,000–100,000
Saint Maure by Agnes CLEVE

Saint Maure (1915)

Price SEK 94,000 (€9,776)
Estimated SEK 100,000–150,000
Sandvikens Järnverk by Agnes CLEVE

Sandvikens Järnverk

Price SEK 7,500 (€733)
Estimated SEK 8,000
Moské I Blått by Agnes CLEVE

Moské I Blått (1931)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 20,000–30,000

Jormlien (1945)

Price SEK 4,000 (€383)
Estimated SEK 5,000
Stilleben Med Tulpaner by Agnes CLEVE

Stilleben Med Tulpaner (1928)

Price SEK 24,000 (€2,318)
Estimated SEK 12,000–15,000

Motiv Från Tunis (1920)

Price SEK 8,000 (€794)
Estimated SEK 6,000

Landskap Med Bro (1917)

Price SEK 32,000 (€3,017)
Estimated SEK 25,000–30,000
Vid Seines Kajer by Agnes CLEVE

Vid Seines Kajer

Price SEK 20,000 (€1,886)
Estimated SEK 20,000–30,000
Begravningsfölje I Fjällbacka by Agnes CLEVE

Begravningsfölje I Fjällbacka (1928)

Price SEK 15,500 (€1,449)
Estimated SEK 12,000–15,000
Gosse Med Papegoja by Agnes CLEVE

Gosse Med Papegoja (1915)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 200,000–250,000
Regnbågen by Agnes CLEVE

Regnbågen (1930)

Price SEK 17,000 (€1,588)
Estimated SEK 20,000–30,000
Skådespelerskan by Agnes CLEVE

Skådespelerskan

Price SEK 17,000 (€1,546)
Estimated SEK 20,000–25,000