By using our service you accept the use of cookies.

Agneta GOES

1938, Sweden

Also known as: Agneta Goës

Name Agneta GOES
Birth 1938, Sweden

Agneta Goes studerade vid slöjdföreningen och Valand i Göteborg. Hon målar abstrakta bilder med realistisk bakgrund.

Utställningar:
Galleri Oijens Göteborg 2006.
Offentlig utsmyckning. Vägg Talldungeskolan Göteborg,ridå Frölunda ungdomsgård, solmurar i Nya badet Norrköping. Enbacksskolan 1993.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och muséet i Borås.

Porträtt by Agneta GOES

Porträtt (1990)

Price SEK 1,500 (€144)
Estimated SEK 2,000