By using our service you accept the use of cookies.

Alain BERK-VITZ

1953, France

Also known as: ABV, Berk-Witz

Name: Alain BERK-VITZ
Birth: 1953

I Paris studerade Alain måleri och journalistik. Cirkusvärlden var en viktig inspirationskälla i hans tidiga måleri. 1980 får hans konst en friare inriktning och därmed lämnar han det figurativa bakom sig.Under arbetet med att utveckla carborundum-tekniken i etsningarna utvecklades hans uttryckssätt mot en sökan efter det tredimensionella. Denna teknik ger honom en möjlighet att använda sig av såväl färg som struktur precis i måleriet.

1996 Dimension Plus, Montreal
1996 Art Expo, New York
1997 Galleri Bergström, Båstad
1997 Galleri Kråkeslätt, Bromölla
1997 Grafioteket, Stockholm

Cartago 1987 by Alain BERK-VITZ

Cartago 1987 (1987)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 2,500
Komposition by Alain BERK-VITZ

Komposition

Price SEK 2,000 (€219)
Estimated SEK 2,000
2 St. Mask by Alain BERK-VITZ

2 St. Mask

Price SEK 2,400 (€267)
Estimated SEK 2,000
Komposition by Alain BERK-VITZ

Komposition

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,000
Noter by Alain BERK-VITZ

Noter

Price SEK 1,000 (€98)
Estimated SEK 1,200