By using our service you accept the use of cookies.
Allan EBELING

Allan EBELING

1897–1975, USA/Sweden

Also known as: AE

Name EBELING
Birth 1897, 1897-07-30, USA
Died 1975, Sweden

Allan Svante Ebeling född 30 juli 1897 i New York i USA, död 1975 i Torshälla, var en svensk skulptör, bildkonstnär och keramiker.

Allan Ebeling hade svenska föräldrar och bodde som ung i USA och arbetade bland annat som reklamtecknare. 1921-1927 arbetade han vid Bobergs fajansfabrik och därefter 1928-1930 vid Upsala-Ekeby AB. Han flyttade som nybliven förälder till Torshälla på 1930-talet. Han bodde och var verksam som konstnär där fram till sin död.

I Torshälla finns bland andra Tors Bockar i Torshällaån och Vattenbärerskan, som avtäcktes på Östra Torget i Torshälla vid stadens 650-årsjubileum 1967. I Eskilstuna finns gjutjärnsskulpturen Smederna på Fristadstorget. Ebelings skulpturer finns också på andra håll i landet, till exempel i Uppsala. Han är även representerad med keramik vid Nationalmuseum, Länsmuseet Gävleborg och på Prins Eugens Waldemarsudde.

Ebelingmuseet i Torshälla invigdes 1997, efter en donation från konstnärens familj.

Väggrelief, Keramik by Allan EBELING

Väggrelief, Keramik (1951)

Price SEK 5,300 (€567)
Estimated SEK 1,500
Modeller by Allan EBELING

Modeller (-60)

Price SEK 650 (€76)
Estimated SEK 2,000
(9) Gustaf V, Karl Xii, Gustav Ii Adolf, Karl X Gustav, Gustav (i) Vasa, Karl Ix, Kristina... by Allan EBELING

(9) Gustaf V, Karl Xii, Gustav Ii Adolf, Karl X Gustav, Gustav (i) Vasa, Karl Ix, Kristina...

Price SEK 2,900 (€349)
Estimated SEK 4,000
Mansporträtt by Allan EBELING

Mansporträtt

Price SEK 300 (€35) Not sold
Estimated SEK 3,000
Vas by Allan EBELING

Vas

Price SEK 1,200 (€140)
Estimated SEK 1,500
Smederna, Skulptur by Allan EBELING

Smederna, Skulptur

Price SEK 1,600 (€182)
Estimated SEK 1,500