By using our service you accept the use of cookies.
Alvar JANSSON

Alvar JANSSON

1922–1990, Sweden

Also known as: AJ

Name: Alvar JANSSON
Birth: 1922, Sweden
Died: 1990

Jansson, Alvar studied at The Royal University College of Fine Arts, Stockholm, Sweden. The head of Valand´s Art School. Professor of painting at The Royal University College of Fine Arts, Stockholm-

Selected Public Collections
Stockholm Museum of Modern Art, Sweden
Sweden´s portrait collection
Gothenburg Museum of Art, Sweden
Malmö Museum of Art, Sweden

SWE:
Född i en gruvarbetarfamilj i Kiruna.
1941 Reste till Stockholm och tog kontakt med Isaac Grünewald.
1942 Började på Isaac Grünewalds målarskola.
1947-1952 Studier vid Konstakademien. Alvar hade bl a Ragnar Sandberg som lärare.
1974-1976 Föreståndare för Valands konstskola
1978-1984 Professor i måleri vid Konsthögskolan.

Representerad
Moderna Museet
Statens porträttsamling
Göteborgs Konstmuseum
Borås Konstmuseum
Norrköpings Konstmuseeum
Skövde konstmuseum
Sundsvalls museum
Bonniers porträttsamling

Stilleben by Alvar JANSSON

Stilleben

Price SEK 550 (€61)
Estimated SEK 4,000
Självporträtt by Alvar JANSSON

Självporträtt

Price SEK 1,500 (€163)
Not sold
Estimated SEK 4,000
Olivskörd by Alvar JANSSON

Olivskörd

Price SEK 2,611 (€297)
Estimated SEK 4,000
Man Med Cello (stig Källhager) by Alvar JANSSON

Man Med Cello (stig Källhager) (-87)

Price SEK 8,400 (€949)
Estimated SEK 12,000
Modellpar by Alvar JANSSON

Modellpar

Price SEK 13,500 (€1,482)
Estimated SEK 6,000
Badande Figurer by Alvar JANSSON

Badande Figurer

Price SEK 5,500 (€600)
Estimated SEK 4,000
Ung Dam I Rött by Alvar JANSSON

Ung Dam I Rött

Price SEK 8,000 (€896)
Estimated SEK 10,000
Stilleben by Alvar JANSSON

Stilleben

Price SEK 13,500 (€1,512)
Estimated SEK 10,000
La Cena (kvällsmåltiden) by Alvar JANSSON

La Cena (kvällsmåltiden)

Price SEK 23,000 (€2,498)
Estimated SEK 10,000–12,000
Gatumotiv Med Lastbil by Alvar JANSSON

Gatumotiv Med Lastbil (-55)

Price SEK 800 (€87)
Estimated SEK 1,500
Kvinna by Alvar JANSSON

Kvinna (1947)

Price SEK 3,500 (€360)
Estimated SEK 2,000