By using our service you accept the use of cookies.

Andreas BLOMQUIST

1973, Sweden

Also known as: AB

Name Andreas BLOMQUIST
Birth 1973
Lived & Active In Paris, Helsingborg

Andreas Blomquist är känd för sitt mycket fysiska måleri. Han blandar färgen med materia för att uppnå en reliefverkan, arbetar sedan respektlöst vidare med många typer av färg och fernissor i lager på lager. Det är onekligen en säregen bildvärld, påtagligt autonom, som lever i Blomquist oljemålningar. Bilderna talar sitt eget språk och förmedlar många av de yttringar som den mänskliga tillvaron rymmer och resultatet är alltid lika vackert och storslaget.

UTBILDNING:
*Pernbys Målarskola / Stockholm 90-92
*Konsthögskolan i Umeå / Inriktning skulptur
professor Urban Engström 93-94
*Kungliga Konsthögskolan i Stockholm / Inriktning måleri, Professor Max Book och Ann Edholm 94-98

SEPARATUTSTÄLLNINGAR:
Galleri Stefan Andersson Umeå 93
Galleri M Stockholm 96
Galleri Mejan 98
San Fransisco Gallery Stockholm 00
Galleri MDA, Helsingborg 04
Galleri Kroken, Ängelholm 05
Galleri MDA, Helsingborg 06
Marbella Art Fair 06
Antik & Konstmässa, Helsingborg 06

ÖVRIGT:
Bokomslag Bonniers 00
Skivkonvolut 99
Videoproduktioner 98
Scenografi Pistolteatern / Stockholm 01
Teateraffischer 00-01

Source: http://www.konstbolaget.se/artist/1086

Mina Smörblommor (2003)

Price SEK 2,000 (€193)
Estimated SEK 3,000
Målning Av E.b by Andreas BLOMQUIST

Målning Av E.b

Price SEK 4,000 (€399)
Estimated SEK 4,000
Vita Nejlikor Till Monet by Andreas BLOMQUIST

Vita Nejlikor Till Monet

Price SEK 5,000 (€499)
Estimated SEK 5,000
Deflorera 1-3

Deflorera 1-3", Triptyk (2003)

Price SEK 3,000 (€288)
Estimated SEK 3,000
Nittiotusen Fot by Andreas BLOMQUIST

Nittiotusen Fot (2003)

Price SEK 2,000 (€188)
Estimated SEK 2,500
I Atejién by Andreas BLOMQUIST

I Atejién (2004)

Price SEK 2,200 (€207)
Estimated SEK 2,500