By using our service you accept the use of cookies.

Anita BRUSEWITZ-HANSSON

1927, Sweden

Also known as: ABZH, ABZ

Name: Anita BRUSEWITZ-HANSSON
Birth: 1927

Anita Brusewitz-Hansson studerade vid Konstfackskolan och vid Konstakademien i Stockholm.
Separatutställningar:
Sandvikens konsthall. Galleri Lucidor, Stockholm. Stora Galleriet, Konstnärshuset, Stockholm 1994. Ateljé Agnes, Malmö, 1996. Galleri Abante, Stockholm, 2000. Art Fair, Sollentuna, 2002. Aguelimuséet, Sala, 2005. Galleri Astley, Uttersberg, 2005. Galleri Therseus, Stockholm, 2006. 14 kvinnliga skulptörer, Landsort, 2006.
Offentlig utsmyckning: Kjolen, i brons, Fredhällsparken i Stockholm. Skulpturgrupp i brons för Minneslunden, Norra Begravningsplatsen, Stockholm. Lekande flicka, Gården Virebergsvägen 9-11, Solna. Lekskulptur i betong, Carlslund, Upplands Väsby. Brunnsskulptur i brons, Rönneboparken i Trosa. Fasadreliefer i tegel, där figurkompositionerna muras in i fasaden med personligt formade tegel som pusselbitar. Idrottshallen Rosenholm i Karlskrona. Bostadskvarter Lyckeby Torg. Kvarteret Duvan, Sölvesborg. Kvarteret Hallen, Solna, 1994. Fasadrelief Åkeshallsskolan, Ystad.
Stipendier:
Unge Kunstneres Samfund, Oslo. Inez-Leander-stipendiat, 2001.
Hon har i samarbete med Bo Wrenby, givit ut boken, Skulptur för nybörjare.
Medlemskap:
Svenska Skulptörförbundet.

Liggande Barn by Anita BRUSEWITZ-HANSSON

Liggande Barn

Price SEK 500 (€51)
Estimated SEK 2,000
Mansbyst by Anita BRUSEWITZ-HANSSON

Mansbyst

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,000