By using our service you accept the use of cookies.

Anna-Lisa THOMSON

1905–1952, Sweden

Also known as: ALT

Name Anna-Lisa THOMSON
Birth 1905, 20/9, Sweden
Died 1952, 12/2, Sweden

Anna-Lisa Thomson studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, hon företog resor till Italien, österrike, Tjeckoslovakien och Tyskland. Hon anställdes 1933 som keramiker vid Upsala-Ekeby fabrik och har utformat vackra prydnadspjäser i sten och lergods, samt fajans. Hon arbetade i rena former med sober glasyr.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och H.M.K.s samlingar.

Source: Internet

Vas Lergods by Anna-Lisa THOMSON

Vas Lergods

Price SEK 1,250 (€138)
Estimated SEK 2,000
Fat by Anna-Lisa THOMSON

Fat

Price SEK 500 (€57)
Estimated SEK 800
Tvättlina by Anna-Lisa THOMSON

Tvättlina (1950)

Price SEK 1,500 (€180)
Estimated SEK 2,000
Komposition Med Figurer by Anna-Lisa THOMSON

Komposition Med Figurer

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 2,000
Relief, Blomstermotiv, Monterad På Träplatta by Anna-Lisa THOMSON

Relief, Blomstermotiv, Monterad På Träplatta

Price SEK 1,300 (€145)
Estimated SEK 1,000
Moln Och Solglimt över Hav by Anna-Lisa THOMSON

Moln Och Solglimt över Hav

Price 750 (€66)
Estimated