By using our service you accept the use of cookies.

Anna BERG

1875–1950, Sweden

Also known as: AB

Name Anna, Nicolina Erika BERG
Birth 1875, Sweden
Died 1950, Sweden

Anna Berg was born in Stöde in Medelpad Sweden. At the beginning of the 1900s, she came to Stockholm and quickly became one of the city\\\'s top business women and individualists. She was ambitious and took great initiative and had great economic success. In the mid-1920s, she went to Paris and met with the painter and sculptor Christian Berg, who became her second husband. Anna\\\'s interest in painting was brought when she visited the Swedish artist Waldemar Lorentzon in his studio. At age 51 she started her career as an artist with a still-life-painting as its main motifs.

Source: Art Signature Dictionary

Anna Berg biografi:

Anna Berg föddes i Stöde i Medelpad. Vid sekelskiftet kom hon till Stockholm med sin första make och blev snabbt en av stadens främsta affärskvinnor och individualister. Hon var ambitiös och tog storslagna initiativ och fick stora ekonomiska framgångar. I mitten av 1920-talet for hon till Paris och träffade då målaren och skulptören Christian Berg som blev hennes andra make. Annas intresse för måleri väcktes när hon besökte konstnären Waldemar Lorentzon i hans ateljé och sadlade vid 51 års ålder om till konstnär med stilleben-måleri som sin främsta motivkrets.
Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm och Malmö Museum, samt i Malmö, Helsingborg och Norrköpings muséer.
--------------
Anna Berg föddes i Stöde i Medelpad. Vid sekelskiftet kom hon till Stockholm med sin första make och blev snabbt en av stadens främsta affärskvinnor och individualister. Hon var ambitiös och tog storslagna initiativ och fick stora ekonomiska framgångar. I mitten av 1920-talet for hon till Paris och träffade då målaren och skulptören Christian Berg som blev hennes andra make. Genom Christian Berg kom hon tidigt i kontakt med modernistiska strömningar både i Paris och i Sverige och började själv måla 1926. Anna Bergs intresse för måleri väcktes när hon besökte konstnären Waldemar Lorentzon i hans ateljé och sadlade vid 51 års ålder om till konstnär med stilleben-måleri som sin främsta motivkrets. Hon fann sina motiv på Hallandsåsens sluttningar, i den egna trädgården eller i fantasins värld. Hennes måleri byggdes upp med kontraster i en djärv kolorit.
Anna Berg ställde ut i Stockholm 1931 på Galerie Moderne, 1941 på Gummesons konstgalleri, 1942 med Christian Berg i Göteborg och Malmö. En minnesutställning visades 1962 på Konstnärshuset i Stockholm och en retrospektiv på Waldemarsudde 1975. Anna Berg är bland annat representerad på Moderna Museet, Malmö Konstmuseum, Helsingborgs museer och Norrköpings Konstmuseum.

Source: Art Signature Dictionary

Landskap by Anna BERG

Landskap

Price SEK 5,200 (€597)
Estimated SEK 8,000
Blomsterstilleben by Anna BERG

Blomsterstilleben

Price SEK 5,200 (€602)
Estimated SEK 1,500
Ensam I Skogen by Anna BERG

Ensam I Skogen

Price SEK 15,500 (€1,654)
Estimated SEK 10,000–15,000
Forslövskyrka I Snö by Anna BERG

Forslövskyrka I Snö

Price SEK 6,400 (€710)
Estimated SEK 6,000
Kommer Du Ej Snart by Anna BERG

Kommer Du Ej Snart (1929)

Price SEK 15,000 (€1,629)
Estimated SEK 20,000–25,000
Winter Garden by Anna BERG

Winter Garden

Price SEK 11,500 (€1,226)
Estimated SEK 7,000–9,000