By using our service you accept the use of cookies.

Anton GENBERG

1862–1939, Sweden

Also known as: AG

Name: Anton GENBERG
Birth: 1862, Sweden
Died: 1939, Sweden

Anton Genberg studied at the Technical School in Stockholm, the Oscar Törnås painting school and at the Art Academy in Sweden. He painted landscapes in particular mountain scenery. He usually painted snow scene in atmospheric light. He was the initiator of the Art Museum in Östersund, 1910.
Represented: National Museum in Stockholm.

Source: Art Signature Dictionary

Anton Genberg studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, vid Oscar Törnås målarskola och även vid Konstakademien. Han målade landskap och blev framför allt fjällnaturens tolkare. Han målade stämningsfullt med betonande av det monumentala, vanligen snömotiv.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm.
Han var initiativtagare till Konstmuséet i Östersund, 1910.

Source: Art Signature Dictionary

Vinterlandskap by Anton GENBERG

Vinterlandskap (-32)

Price SEK 6,000 (€632)
Estimated SEK 6,000–8,000
åre by Anton GENBERG

åre (1924)

Price SEK 21,000 (€2,260)
Estimated SEK 12,000–15,000
Motiv Från åreskutan by Anton GENBERG

Motiv Från åreskutan (-04)

Price SEK 20,000 (€2,259)
Estimated SEK 12,000
Motiv Från Fiskebäckskil by Anton GENBERG

Motiv Från Fiskebäckskil (1926)

Price SEK 11,000 (€1,274)
Estimated SEK 12,000–15,000
Norrländskt Vinterlandskap by Anton GENBERG

Norrländskt Vinterlandskap (1910)

Price SEK 8,200 (€947)
Estimated SEK 6,000
Vårlandskap Från Tidö by Anton GENBERG

Vårlandskap Från Tidö (1893)

Price SEK 16,000 (€1,805)
Estimated SEK 12,000–15,000
Indalsälven Nedan Döda Fallet by Anton GENBERG

Indalsälven Nedan Döda Fallet

Price SEK 13,000 (€1,436)
Estimated SEK 15,000–18,000
Vårlandskap Från Tidö by Anton GENBERG

Vårlandskap Från Tidö (-93)

Price SEK 14,000 (€1,563)
Estimated SEK 10,000–12,000
Vinterlandskap Från Ottsjö - Jämtland by Anton GENBERG

Vinterlandskap Från Ottsjö - Jämtland (1932)

Price SEK 12,000 (€1,340)
Estimated SEK 12,000–15,000
Kanalmotiv Från Djurgården - Stockholm by Anton GENBERG

Kanalmotiv Från Djurgården - Stockholm (1922)

Price SEK 42,000 (€4,689)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vy Mot Oviksfjällen, Jämtland by Anton GENBERG

Vy Mot Oviksfjällen, Jämtland (1917)

Price SEK 32,000 (€3,331)
Estimated SEK 15,000–20,000
Vinterlandskap by Anton GENBERG

Vinterlandskap (1920)

Price SEK 12,000 (€1,249)
Estimated SEK 15,000–20,000
Motiv Från Klocka by Anton GENBERG

Motiv Från Klocka (1896)

Price SEK 7,500 (€772)
Estimated SEK 7,000
I Utkanten Av Staden by Anton GENBERG

I Utkanten Av Staden (-90)

Price SEK 10,000 (€977)
Estimated SEK 8,000
Motiv Från åre Gamla Kyrka by Anton GENBERG

Motiv Från åre Gamla Kyrka (1886)

Price SEK 7,500 (€733)
Estimated SEK 5,000
Rapallo by Anton GENBERG

Rapallo

Price SEK 7,000 (€684)
Estimated SEK 1,500
Vinterlandskap Med Höfora by Anton GENBERG

Vinterlandskap Med Höfora (1889)

Price SEK 14,000 (€1,338)
Estimated SEK 10,000–12,000
Sommarlandskap Med Fiskeläge by Anton GENBERG

Sommarlandskap Med Fiskeläge (1927)

Price SEK 6,500 (€621)
Estimated SEK 8,000–10,000

Vinterlandskap (1911)

Price SEK 2,500 (€241)
Estimated SEK 4,000
Vårlandskap Med Ladugårdar by Anton GENBERG

Vårlandskap Med Ladugårdar

Price SEK 6,000 (€588)
Estimated SEK 6,000–8,000
Norrländskt Vinterlandskap Med Björkar by Anton GENBERG

Norrländskt Vinterlandskap Med Björkar (1933)

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 12,000–15,000
Eftermiddagsstämning - åre by Anton GENBERG

Eftermiddagsstämning - åre

Price SEK 14,000 (€1,320)
Estimated SEK 15,000–20,000
Norrländsk Fäbovall by Anton GENBERG

Norrländsk Fäbovall (1898)

Price SEK 14,000 (€1,320)
Estimated SEK 12,000–15,000
Aftonstämning I Bruksmiljö - Vintermotiv by Anton GENBERG

Aftonstämning I Bruksmiljö - Vintermotiv (1919)

Price SEK 18,000 (€1,697)
Estimated SEK 20,000–25,000
Hamnmotiv Från Fjällbacka by Anton GENBERG

Hamnmotiv Från Fjällbacka (1934)

Price SEK 6,500 (€591)
Estimated SEK 8,000–10,000