By using our service you accept the use of cookies.

Bernhard ÖNSTAD

1895–1981, Sweden

Also known as: Nilsson

Name: ÖNSTAD
Birth: 1895, Sweden
Died: 1981

Albert Bernhard Önstad studerade vid Caleb Althins och Carl Wilhelmsons målarskolor, Konstakademin och i Paris. Han har utfört porträtt, figurermotiv, interiörer och landskap i en blond kolorit.
Representerad: Östersunds museum och Västerås Konstförening. Jämtland Läns Konstmuseum, tre oljemålningar, Capri, Skylar och Fjällvidd.

Source: Art Signature Dictionary

Dansrestauranten by Bernhard ÖNSTAD

Dansrestauranten (-23)

Price SEK 44,000 (€4,708)
Estimated SEK 25,000–30,000