By using our service you accept the use of cookies.

Bertil NORÉN

1889–1934, Sweden

Also known as: Richardson, R-Son

Name: Bertil, Richard NORÉN
Birth: 1889, 22/6, Sweden
Died: 1934, 4/10, Sweden

Bertil (R:son) Norén studerade vid Konsthögskolan och vid Etsningsskolan. Erhöll stipendier ur Konstakademiens särskilda fond. Företog studieresor till Norge, Danmark, Tyskland, Frankrike, Italien m.fl. länder.
Han målade ett antal självporträtt och figurkompositioner, samt interiörer. Motiven är illustrativt berättande ofta bisarra.
Utställningar: 1912 tillsammans med Carl Herman Runnström och Ivan Lönnberg i Stockholm, senare i Göteborg 1916, 1923, samt upprepade gånger på Liljevalchs konsthall i Stockholm, med Uppsalagruppen 1926 och Friagruppen 1929. En minnesutställning anordnades där 1938.
Hans måleri ansluter sig till de förhärskande stilströmningarna under 1900-talets första fjärdedel. Det finns äldre kompositioner i ett elegant efterimpressionistiskt maner. Senare får hans målningar gärna en prägel av Cezanne, som därefter ersättes av den strama, sakliga hållning, som så allmänt gjorde sig gällande i svenskt 20-talsmåleri.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Prins Eugens Waldemarsudde och Norrköpings museum.

Sängkammarscen by Bertil NORÉN

Sängkammarscen

Price SEK 300 (€33)
Estimated SEK 2,000
Ung Kvinna I Profil by Bertil NORÉN

Ung Kvinna I Profil

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 2,000–3,000
Don Quijote by Bertil NORÉN

Don Quijote (1930)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,500