By using our service you accept the use of cookies.

Birger LJUNGQUIST

1894–1965, Sweden

Also known as: BLJ

Name: Göte, Birger, LJUNGQUIST
Birth: 1894, Sweden
Died: 1965, Sweden

Birger Ljungquist studerade vid Althins målarskola, Konstakademien och i Paris. Han har målat porträtt, nakna bondflickor i lyrisk folkviseaktig stil, samt landskap från Gotland och Öland.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Norrköping, Borås, Bergen och Linköpings muséer.

Nakenmodell Vid Fönster by Birger LJUNGQUIST

Nakenmodell Vid Fönster (1945-46)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 8,000
Jägaren Och Den Sovande Flickan by Birger LJUNGQUIST

Jägaren Och Den Sovande Flickan (1944)

Price SEK 12,000 (€1,349)
Estimated SEK 12,000–15,000
Flicka Med Pärlor I Håret by Birger LJUNGQUIST

Flicka Med Pärlor I Håret (1963)

Price SEK 5,600 (€624)
Estimated SEK 4,000
Barbro

Barbro" - Motiv Från Kisa

Price SEK 7,000 (€794)
Estimated SEK 6,000
Syende Dam - Märtha by Birger LJUNGQUIST

Syende Dam - Märtha (1940)

Price SEK 4,000 (€454)
Estimated SEK 2,000
Flickporträtt by Birger LJUNGQUIST

Flickporträtt

Price SEK 3,700 (€420)
Estimated SEK 1,500
Interiör Med Stående Kvinna by Birger LJUNGQUIST

Interiör Med Stående Kvinna (1955)

Price SEK 4,000 (€433)
Estimated SEK 5,000
Nakenmodell by Birger LJUNGQUIST

Nakenmodell

Price SEK 2,200 (€215)
Estimated SEK 1,500–2,000
Två Modeller by Birger LJUNGQUIST

Två Modeller (1942)

Price SEK 11,000 (€1,078)
Estimated SEK 12,000–15,000
Vid Brunnen by Birger LJUNGQUIST

Vid Brunnen (1940)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 4,000
Mörkt Huvud by Birger LJUNGQUIST

Mörkt Huvud (1953)

Price SEK 2,500 (€236)
Estimated SEK 1,500

Motiv (2) Föreställande Förälskade Par

Price SEK 1,200 (€113)
Estimated SEK 1,800