By using our service you accept the use of cookies.

Birgit BROMS

1924–2008, Sweden

Also known as: BB

Name: Birgit BROMS
Birth: 1924, Sweden
Died: 2008

Birgit Broms studerade vid Beckmans reklamskola samt vid Konstakademien med Sven X-et Erixson som professor i måleri och Arvid Fougstedt och Bror Hjorth i teckning, Accademie delle Belle Arti i Venezia, Accademia delle Belle Arti i Ravenna, och i croquis på Academie Julian i Montparnasse. Hon gifte sig 1960 med Ragnar Sandberg.
Hon var väldigt intensiv som konstnär. Även om hon målade mängder av skridskoåkare var motivet mer en förevändning för måleriet. Det blev aldrig enformigt utan hon var väldigt mångsidig, säger galleristen William Aronowitsch, som har ställt ut Birgit Broms flera gånger de senaste femton åren.
Birgit Broms fångade alltid friheten och rörelsen antingen motiven var skridskoåkare, husfasader eller skärgårdsbåtar.

Utställningar:
Galleri Blanche i Stockholm 1957. Galleri Pierre i Stockholm 1967. Galleri Holm i Malmö 1978. Thielska Galleriet, 1987. Göteborgs konstmuseum, 1990. Waldemarsudde, 1996. Moderna Muséet 1006.
Offentlig utsmyckning: T-banstationen i Husby, Rosenlunds sjukhus och Landsstatshuset Karlskrona.

Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Gripsholms porträttsamling och i Bonniers porträttsamling. Nedre Manilla. Ledamot av Konstakademien 1982.
Utmärkelser: Prins Eugens medalj 1985, Egron Lundgrens medalj 2006.

Source: Art Signature Dictionary

Skridskoåkare I Rött by Birgit BROMS

Skridskoåkare I Rött

Price SEK 70,000 (€7,623)
Estimated SEK 80,000–100,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare

Price SEK 10,000 (€1,105)
Estimated SEK 12,000–15,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare (2007)

Price SEK 15,000 (€1,658)
Estimated SEK 8,000–10,000
På Staffliet by Birgit BROMS

På Staffliet (-54)

Price SEK 20,000 (€2,269)
Estimated SEK 10,000–12,000
Birger Jarls Torg Vi by Birgit BROMS

Birger Jarls Torg Vi

Price SEK 13,000 (€1,428)
Estimated SEK 12,000–15,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare

Price SEK 17,000 (€1,814)
Estimated SEK 12,000–15,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare (Executed 2007)

Price SEK 150,000 (€16,005)
Estimated SEK 175,000–200,000
Stadsmotiv by Birgit BROMS

Stadsmotiv

Price SEK 9,500 (€1,039)
Estimated SEK 9,000
Avfärd by Birgit BROMS

Avfärd

Price SEK 200,000 (€21,256)
Estimated SEK 250,000–300,000
Skridskoåkare I Rött by Birgit BROMS

Skridskoåkare I Rött

Price SEK 140,000 (€14,879)
Estimated SEK 125,000–150,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare

Price SEK 3,500 (€360)
Estimated SEK 2,500
Avfärd by Birgit BROMS

Avfärd

Price SEK 380,000 (€36,700)
Estimated SEK 300,000–400,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare

Price SEK 8,000 (€773)
Estimated SEK 3,000–4,000
Nature Morte by Birgit BROMS

Nature Morte (1951)

Price SEK 20,000 (€1,932)
Estimated SEK 10,000–12,000
Birger Jarlstorg 1 by Birgit BROMS

Birger Jarlstorg 1

Price SEK 20,000 (€1,932)
Estimated SEK 10,000–12,000

Skridskoåkare (1988)

Price SEK 16,000 (€1,570)
Estimated SEK 4,000–5,000
Skridskoåkare by Birgit BROMS

Skridskoåkare

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 325,000–350,000