By using our service you accept the use of cookies.
Carl DEELSBO

Carl DEELSBO

1892–1990, Sweden

Also known as: CD, Persson

Name: Carl, Nikolaus DEELSBO
Birth: 1892, 13/4, Sweden
Died: 1990, Sweden

Carl Deelsbo studied painting and sculpture at the Art Academy, as well as in Paris and Dresden. He has painted landscapes and portraits in oil. Represented: National Museum in Stockholm, Statens Museum for Kunst in Copenhagen, Berlin and Dresden.

Carl Deelsbo, målare, grafiker. Halvbror med konstnären Fritiof Strandberg, uppväxt och skolgång i Bollnäs. Började 1909 Altins målarskola. Elev vid konsthögskolan 1910 studerade där måleri, senare skulptur och etsning. Företog studierresor i mellaneuropa under mellankrigstiden. Bosatte sig på västkusten och startade egen konst- och reklamskola. C D ställde första gången ut 1909 i Stockholm och deltog i ett flertal samlings och separatutställningar mellan krigen. Han målade främst landskap, porträtt och stilleben. Han målade expressionistiskt, naturlikt utan detaljrealism. C D är representerad på nationalmuseum, på museer i Berlin, Dresden, Tallin, Köpenhamn, Minneapolis samt med ett 30-tal etsningar i Kungliga biblioteket, samt kommunala samlingar.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, i Berlin och Dresden.

Source: http://www.bollnas.se/index.php/konstnaerer

Nakenakt by Carl DEELSBO

Nakenakt (1932)

Price SEK 650 (€68)
Estimated SEK 2,000
Prunkande Trädgård by Carl DEELSBO

Prunkande Trädgård (-17)

Price SEK 2,400 (€271)
Estimated SEK 1,500
Strandvägen - Stockholm by Carl DEELSBO

Strandvägen - Stockholm (1931)

Price SEK 3,500 (€390)
Estimated SEK 3,000
Motiv Från Båstad by Carl DEELSBO

Motiv Från Båstad

Price SEK 900 (€93)
Not sold
Estimated SEK 1,500
Kustlandskap by Carl DEELSBO

Kustlandskap

Price SEK 2,700 (€286)
Estimated SEK 2,500