By using our service you accept the use of cookies.

Cecilia HAUPT

1972, Sweden

Also known as: CH

Name Cecilia HAUPT
Birth 1972

Cecilia Haupt:

UTBILDNING:

Fredrika Brehmerskolan, Estetisk linje 1989-1991
Beckmans kurs i reklam 1991-1992
Konstfack 1992-1995
Konstfack, specialstudent 2000-2001
Konstfack, magisterutbildning 2001- 2005

UTSTÄLLNINGAR:

1994 Konstfack, samlingsutställning
1995 Konstfack, samlingsutställning
1997 Händer, samlingsutställning
1997 Ateljé, separatuställning
2000 Händer, samlingsutställning
2000 Nationalmuseum, samlingsutställning
2000 Konstfack, samlingsutställning
2000 Händer, separatuställning
2001 Grekiskt kulturcentrum, separatuställning
2002 Ateljé, separatuställning
2003 Händer, separatuställning
2003 KB, separatuställning
2005 Falsterbo konsthall
2006 Art Copenhagen
2006 Agardh & Tornvall
2006 Stockholm Art Fair
2007 Havsvidden, Åland
2007 Stockholm Art Fair
2007 Agardh & Tornvall
2008 Stockholm Art Fair

Längtans Landskap by Cecilia HAUPT

Längtans Landskap

Price SEK 1,200 (€139)
Estimated SEK 1,500
Längtans Himmel by Cecilia HAUPT

Längtans Himmel

Price SEK 1,300 (€156)
Estimated SEK 1,200
Himmel by Cecilia HAUPT

Himmel

Price SEK 2,200 (€245)
Estimated SEK 2,000
Himmel by Cecilia HAUPT

Himmel

Price SEK 1,600 (€178)
Estimated SEK 1,500
Himmel by Cecilia HAUPT

Himmel

Price SEK 1,700 (€180)
Estimated SEK 2,000
Himmel by Cecilia HAUPT

Himmel (2009)

Price SEK 8,600 (€909)
Estimated SEK 10,000
Underdog by Cecilia HAUPT

Underdog

Price SEK 1,300 (€145)
Estimated SEK 1,200
Underdog by Cecilia HAUPT

Underdog

Price SEK 900 (€88)
Estimated SEK 1,200