By using our service you accept the use of cookies.

Christer SCHMITERLÖW

1926–1995, Sweden

Also known as: Christer Edwardson

Name: SCHMITERLÖW
Birth: 1926, Sweden
Died: 1995, Sweden

Christer Schmiterlöw Edwardsson studerade vid Otte Skölds målarskola, samt i Argentina 1945-1963. S. Johansson skrev i Svenska Dagbladet 1988: \"Han överraskar med högst frigjord kolorit. Den har glöd, värme och ljusintensitet över heta spanska marker där bildens hela samlade uppbyggnad övertygar om ett moget, personligt måleri\".
Utställningar:
Liljewalchs vårsalong 1976-1977, samt Galleri Terseaus, Stockholm 1991 och 1993, i Spanien 1987 och 1988, i La Pobla de Segur i Comun de Particulars. Pris fem gånger, Salong Terry i nordvästra Argentina.
Representerad:
Stockholm, Ystad, Visby, Nynäshamn, Danderyd samt i Spanien och i muséet, Jorge Mendoza i Jujuy.

Source: Art Signature Dictionary

Läsande Väntan by Christer SCHMITERLÖW

Läsande Väntan (1979)

Price SEK 500 (€51)
Not sold
Estimated SEK 1,000