By using our service you accept the use of cookies.
David WALLIN

David WALLIN

1876–1957, Sweden

Also known as: DW

Name: David, August WALLIN
Birth: 1876, Sweden
Died: 1957

David Wallin studerade vid Konstakademien i Stockholm, samt i Paris och i många europeiska länder. Han har utfört figurmålningar, ofta med motivet moder och barn, samt landskap, vanligen med nakna kvinnofigurer samt många porträtt. Teckningen är elegant, koloriten varm och harmonisk. Han är far till konstnärinnan Bianca Wallin-Tolnai 1909- 2006.

Representerad:
Konstakademien, Nordiska muséet, Stockholms Stadshus, prins Eugens Waldemarsudde, muséerna i Motala, Östersund, Linköping, samt Norrköping.

Kvinnostudie by David WALLIN

Kvinnostudie

Price SEK 4,400 (€497)
Estimated SEK 2,000
Elin by David WALLIN

Elin

Price SEK 900 (€100)
Estimated SEK 800
Fable Eternelle by David WALLIN

Fable Eternelle (1911)

Price SEK 6,000 (€695)
Estimated SEK 2,000
Utsikt över Vättern Vid Omberg by David WALLIN

Utsikt över Vättern Vid Omberg (-46)

Price SEK 1,500 (€167)
Estimated SEK 1,500
Dagny I Röd Mössa by David WALLIN

Dagny I Röd Mössa (1918)

Price SEK 3,700 (€380)
Estimated SEK 2,000
I Skogen by David WALLIN

I Skogen (1911)

Price SEK 7,000 (€699)
Estimated SEK 6,000
Baderska by David WALLIN

Baderska (1943)

Price SEK 2,500 (€244)
Estimated SEK 2,000
Kvinna Med Röd Schal by David WALLIN

Kvinna Med Röd Schal

Price SEK 2,500 (€249)
Estimated SEK 3,000

"ek, Gran, Barn (1918)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,500