By using our service you accept the use of cookies.

Doris HENNIX

1908–1997, Sweden

Also known as: Nordström

Name Doris HENNIX
Birth 1908, Sweden
Died 1997, Sweden

Doris Hennix (Nordström)studerade på Konstakademin och Konstfackskolan. Hon målade små expressiva stads och landskapsskisser i olja, större figurkompositioner med nutidsorienterat innehåll. Hon ställde ut 1952-1953 på Stockholmspostens konstförening. Hon var hustru till Göte Hennix.

Representerad:
Stadsmuséet i Stockholm, Muséet i Östersund och Jönköping.

Karusell, Milano by Doris HENNIX

Karusell, Milano

Price SEK 700 (€69)
Estimated SEK 1,000