By using our service you accept the use of cookies.

Elise ARNBERG

1826–1891, Sweden

Also known as: Talén

Name Elise, Elisabeth Zeaide ARNBERG
Birth 1826, Sweden
Died 1891, Sweden

Elise Arnberg målade porträtt i miniatyr och arbetade i akvarell, gouache och krita. Hennes make var Thure Arnberg, som var fotograf och född i Ovansjö 1910. Han hade vistats en tid i Kalifornien och återkommit till Sverige 1855. De gifte sig i Korsnäs 1859 och kom till Falun 1863. Ett år efter sin makes bortgång flyttade hon tillbaka till Stockholm 1867.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm med en miniatyrmålning på elfenben, Göteborgs Konsthalls samling, Konst på papper, en akvarell, samt en samling på 14 miniatyrportätt i Statens Konstmuseum, Sinebrychoff en donation, Ateneum i Finland, varav några miniatyrmålningar föreställer, Drottning Lovisa Ulrika, Drottning Marie Antoinette, Kung Adolf Fredrik, Kung Gustaf III, Carl Michael Bellman och Axel von Fersen den yngre.

Miniatyrmålning, Porträtt Föreställande Grevinnan Christina Sofia Rudenskiöld (1797-1878) by Elise ARNBERG

Miniatyrmålning, Porträtt Föreställande Grevinnan Christina Sofia Rudenskiöld (1797-1878)

Price SEK 1,600 (€153)
Estimated SEK 2,000–2,500