By using our service you accept the use of cookies.

Emanuel BERNSTONE

1973, Sweden

Also known as: EB

Name Emanuel BERNSTONE
Birth 1973, Sweden
Lived & Active In Berlin, Germany

Emanuel Bernstone

Född 1973 i Karlskrona. Bor och arbetar i Berlin. Uppvuxen i faderns ateljé på Ljusterö i Stockholms skärgård.

Utbildning:

2004 Examen Kunstakademie Düsseldorf

2003 Meistershüler hos Prof. Klaus Rinke

1997-2003 Kunstakademie Düsseldorf, skulptur och filmregi

1990-91 Nyckelviksskolan, Stockholm

Utställningar i urval:

2009 Vårsalongen, Liljevalchs konsthall, Stockholm
KONSTOCHFOLK, Stockholm

2008 Leger, Malmö

2007 Galeri Stefan Denninger, Berlin
Galleri Kim Anstensen, Göteborg

2006 Galleri Stefan Denninger, Berlin
Galeries Lecoq, Berlin
Galleri Linné, Uppsala (även 1992 - 2005)

2004 Nordisk Akvarell, Aalborg Konstmuseum
Kastrupgårdsamlingen, Köpenhamn

1995 Galeria Eufémia, Lissabon
Galeria Gimnásio, Lissabon
Börstorps slott, Mariestad

1993 Vårsalongen, Liljevalchs konsthall, Stockholm

Source: www.konstochfolk.se

Ladusvala by Emanuel BERNSTONE

Ladusvala

Price SEK 1,500 (€158)
Estimated SEK 2,000
Komposition Med Kvinna by Emanuel BERNSTONE

Komposition Med Kvinna

Price SEK 1,300 (€137)
Estimated SEK 2,500
Skärfläcka by Emanuel BERNSTONE

Skärfläcka

Price SEK 2,200 (€232)
Estimated SEK 2,000
Varfågel by Emanuel BERNSTONE

Varfågel

Price SEK 3,000 (€361)
Estimated SEK 5,000