By using our service you accept the use of cookies.

Emil JANEL

1897–1981, Sweden

Also known as: Jansson

Name Emil, G. JANEL
Birth 1897, Sweden
Died 1981
Lived & Active In San Fransisco, USA

Nygårds Emil Jansson föddes 21 september 1897 i Hansjö by vid Orsa. Han emigrerade våren 1924 till Kanada där han arbetade som skogsarbetare. 1929 flyttade han till San Fransisco och där blir han känd som träsnidare under namnet Emil Janel. Han får 1932 en permanent utställning på Maxwell Galleries i hemstaden, The Janel room.

Trängande Behov by Emil JANEL

Trängande Behov

Price SEK 14,000 (€1,346)
Estimated SEK 12,000–15,000