By using our service you accept the use of cookies.

Erik JUSELIUS

1891–1948, Finland/Åland Islands

Also known as: EJS

Name: Erik JUSELIUS
Birth: 1891, Finland
Died: 1948

Erik Juselius biografi:

Erik Juselius var son till en affärsman i Helsingfors. Han arbetade vid Finska pappersföreningen i Saratorv i Ryssland och kunde ha blivit affärsman.
Men Erik Juselius hade en konstnärs själ. Under sin tid i Ryssland besökte han Eremitaget i St Petersburg. När han återvänt till Finland efter den ryska revolutionen bestämde han sig för att bli konstnär på heltid. Redan som liten hade han tecknat mycket, men han hade ingen formell utbildning.
Till Åland flyttade han i november 1933 – då hade han redan målat åländska motiv och ställt ut i Mariehamn – och bodde här till sin död 1948. Han byggde ett hus med ateljé i Ytternäs.

Source: http://www.nyan.ax

Fiskargumma by Erik JUSELIUS

Fiskargumma (-35)

Price EUR 510
Estimated EUR 400
Archipelago View, åland-geta by Erik JUSELIUS

Archipelago View, åland-geta (-42)

Price EUR 1,023
Estimated EUR 800–1,000
Dånö by Erik JUSELIUS

Dånö (1933)

Price SEK 3,200 (€360)
Estimated SEK 3,000
Motiv Från Eckerö by Erik JUSELIUS

Motiv Från Eckerö (-35)

Price SEK 4,400 (€499)
Estimated SEK 4,000
Ko Vid Stranden by Erik JUSELIUS

Ko Vid Stranden (-43)

Price EUR 370
Estimated EUR 400
Björkskog by Erik JUSELIUS

Björkskog

Price SEK 4,400 (€500)
Estimated SEK 3,000
Motiv Från Eckerö by Erik JUSELIUS

Motiv Från Eckerö (1934)

Price SEK 5,500 (€612)
Estimated SEK 3,000
Strandlandskap Från åland by Erik JUSELIUS

Strandlandskap Från åland (-42)

Price EUR 850
Estimated EUR 800–1,200
Strandbjörkar by Erik JUSELIUS

Strandbjörkar (1944)

Price EUR 950
Estimated EUR 800–1,000
Aftonrodnad över Västra Hamnen by Erik JUSELIUS

Aftonrodnad över Västra Hamnen (-34)

Price EUR 2,000
Estimated EUR 2,000–3,000
Mariehamn by Erik JUSELIUS

Mariehamn (1934)

Price EUR 1,300
Estimated EUR 1,500
Motiv Från Degerby åland by Erik JUSELIUS

Motiv Från Degerby åland (1934)

Price SEK 10,000 (€940)
Estimated SEK 4,000
Skärgårdsmotiv - Degerby by Erik JUSELIUS

Skärgårdsmotiv - Degerby (1934)

Price SEK 5,500 (€618)
Estimated SEK 8,000–10,000