By using our service you accept the use of cookies.

Fanny HJELM

1858–1944, Sweden

Also known as: FH

Name: Fanny, Elisabeth Wilhwlmina HJELM
Birth: 1858, 6/11, Sweden
Died: 1944, 6/10, Sweden

Fanny Hjelm studerade vid Tekniska Skolan i Stockholm och vid Konstakademien i Stockholm. Hon var föst landskapsmålare men övergick senare till att måla miniatyrer, bl.a. av Kungliga familjens medlemmar.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, hos Konstakademien samt Stockholms Slott. Källa: Internet.

Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell. Källa: www.bukowskis.se

Insjölandskap by Fanny HJELM

Insjölandskap

Price SEK 700 (€80)
Estimated SEK 2,000
Sommar Blommor by Fanny HJELM

Sommar Blommor

Price SEK 2,000 (€230)
Estimated SEK 2,000
Uthus I Sommargrönska by Fanny HJELM

Uthus I Sommargrönska

Price SEK 10,500 (€1,110)
Estimated SEK 4,000
Blomsterstilleben by Fanny HJELM

Blomsterstilleben (1936)

Price SEK 4,000 (€429)
Estimated SEK 4,000
Från Utö by Fanny HJELM

Från Utö (1908)

Price SEK 5,400 (€549)
Estimated SEK 4,000–6,000
Stilleben Med Blåsippor by Fanny HJELM

Stilleben Med Blåsippor

Price SEK 22,000 (€2,074)
Estimated SEK 10,000–15,000