Filip WAHLSTRÖM

1885–1972, Sweden

Also known as: FW

Name Filip, Artur WAHLSTRÖM
Birth 1885, Sweden
Died 1972, Sweden

Filip Wahlström studerade vid Valand, vid Konstnärsförbundets målarskola. företog resor till Tyskland, Italien, Frankrike och England. Har utfört porträtt, landskap och stilleben, ofta med blommor.
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Göteborgs Historiska museum och Göteborgs Sjöfartsmuséet.

Gråberget Och Färgenäs by Filip WAHLSTRÖM

Gråberget Och Färgenäs (1962)

Price SEK 750 (€85)
Estimated SEK 3,000
åskvädret Drar Bort by Filip WAHLSTRÖM

åskvädret Drar Bort (1971)

Price SEK 650 (€73)
Estimated SEK 3,000
Skärgårdsklippor by Filip WAHLSTRÖM

Skärgårdsklippor

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,200
By using our service you accept the use of cookies.
I accept cookies Privacy