By using our service you accept the use of cookies.

Freddy FRAEK

1935, Denmark

Also known as: Poulsen

Name Freddy FRAEK
Birth 1935, Denmark

Freddy Fraek, egl. Freddy Poulsen, f. 1935, dansk grafiker og billedhugger. Som den bramfri sanger med banjo og kasket blev han som Freddy Fræk landskendt i 1960\'erne. Samtidig var han 1967-79 tilknyttet Kunstakademiets skulpturafdeling, først som elev, siden som lærer. Siden begyndelsen af 1980\'erne har Fraek udelukkende arbejdet som billedhugger, bl.a. i samarbejde med hustruen Gun Gordillo, begge med tilknytning til Galerie Denise René i Paris.

Untitled by Freddy FRAEK

Untitled

Price SEK 17,000 (€1,669)
Estimated SEK 6,000–8,000
Untitled by Freddy FRAEK

Untitled

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 6,000–8,000