By using our service you accept the use of cookies.

Fritz BANGE

1885–1959, Sweden

Also known as: FB

Name Fritz, Daniel BANGE
Birth 1885, Sweden
Died 1959, Sweden

Fritz Bange studerade på Valand för Carl Wilhelmson och i Paris för Henri Matisse.

Styrsö, Hösten 1907 by Fritz BANGE

Styrsö, Hösten 1907 (1907)

Price SEK 2,000 (€195)
Estimated SEK 3,000

Hus Med Popplar

Price SEK 700 (€68)
Estimated SEK 1,200
Självporträtt by Fritz BANGE

Självporträtt

Price SEK 2,500 (€244)
Estimated SEK 2,000

Emanuel Bange

Price SEK 1,500 (€146)
Estimated SEK 2,000