Fritz LINDSTRÖM

1874–1962, Sweden

Also known as: FL

Name Fritz, August Fredrik LINDSTRÖM
Birth 1874, 5/7, Sweden
Died 1962, 4/1, Sweden

August Fredrik "Fritz" Lindström studerade vid Konstnärsförbundets målarskola för Richard Bergh, samt för Carl Larsson vid Valand. Utomlands i Köpenhamn och Paris. Från år 1903 tillhör han Rackstadsgruppen. Han har målat porträtt och landskap ofta fån Värmland.

Source: Internet

Sjön Racken Om Hösten by Fritz LINDSTRÖM

Sjön Racken Om Hösten (-08)

Price SEK 70,000 (€8,148)
Estimated SEK 40,000–50,000
Södermotiv by Fritz LINDSTRÖM

Södermotiv

Price SEK 1,600 (€178)
Estimated SEK 1,200
Kustmotiv by Fritz LINDSTRÖM

Kustmotiv

Price SEK 4,000 (€444) Not sold
Estimated SEK 10,000
Turkiska Paviljongen, Haga” Samt ”ekotemplet, Haga by Fritz LINDSTRÖM

Turkiska Paviljongen, Haga” Samt ”ekotemplet, Haga

Price SEK 250 (€24)
Estimated SEK 800
Dimmor Och Rimfrost I Solsken by Fritz LINDSTRÖM

Dimmor Och Rimfrost I Solsken (1903)

Price SEK 11,500 (€1,026)
Estimated SEK 5,000–7,000
By using our service you accept the use of cookies.
I accept cookies Privacy