By using our service you accept the use of cookies.

Gösta WERNER

1909–1989, Sweden

Also known as: GW

Name: Gösta WERNER
Birth: 1909, 30/5, Sweden
Died: 1989, 13/11, Sweden

Det som främst format Gösta Werners måleri är hans egna upplevelser
som sjöman och meteorolog, upplevelser som i första hand
manifesterade sig som två mäktiga inspirationskällor. Den ena var
det både hotande och lockande havet, vilket var ett med Gösta Werner
sedan hans tid på sjön. Den andra var atmosfären, ljuset och
vädersituationenerna som han fick en fördjupad känsla för under sin
tid som meteorolog.
Gösta Werners målningar är ofta uppbyggda av sjömanslivets symboler
såsom tatueringar, barskyltar, flaggor och namnbrädor. Han använde
sig flitigt av texter och bokstäver. Det kan vara fragment av
dagboksanteckningar som kommenterar bilden eller helt enkelt namn på
fartyg som gått till historien eller fallit i glömska. Många
målningar är gjorda på gamla segel och presenningar.
Gösta Werners konstnärsliv spände över många olika faser. Han kände
sig för och provade sig fram inom olika stilar, detta trots att han
började ägna sig åt måleriet på heltid ganska sent. Han var redan 35
år då han började på Isaac Grünevalds målarskola i mitten av 1940-
talet och fann inte sin slutgiltiga stil förrän vid 60 års ålder.
Det riktiga genombrottet lät vänta på sig ännu längre, först vid 70
års ålder blev hans namn välkänt i större kretsar.
Gösta Werner föddes den 30 maj 1909 och gick ur tiden den 13
november 1989. Tre veckor efter hans bortgång invigdes Konstmuseet
Gösta Werner och Havet i Simrishamn.
Han var bror till konstnären Nalle Werner och började sitt liv som sjöman och blev 1935 sjökapten och 1944 metereolog.

Source: http://www.gostawerner.se

Memento Mori by Gösta WERNER

Memento Mori (+64)

Price SEK 34,000 (€3,638)
Estimated SEK 30,000–40,000
Nautiskt Motiv by Gösta WERNER

Nautiskt Motiv

Price SEK 76,000 (€8,276)
Estimated SEK 40,000–50,000
Världskarta by Gösta WERNER

Världskarta

Price SEK 32,000 (€3,485)
Estimated SEK 40,000–50,000
Fronter by Gösta WERNER

Fronter (-63)

Price SEK 6,000 (€701)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 8,000
Sveriges Fartygsbefälsförening by Gösta WERNER

Sveriges Fartygsbefälsförening

Price SEK 350 (€40)
Estimated SEK 1,200
Hårt Väder by Gösta WERNER

Hårt Väder (-81)

Price SEK 55,000 (€6,093)
Estimated SEK 30,000–40,000
Sommarnatt I En Trålare by Gösta WERNER

Sommarnatt I En Trålare

Price SEK 2,800 (€307)
Estimated SEK 3,000
Grönland by Gösta WERNER

Grönland (-80)

Price SEK 80,000 (€8,932)
Estimated SEK 40,000–50,000
Aloft by Gösta WERNER

Aloft

Price SEK 27,000 (€3,015)
Estimated SEK 8,000–10,000
Eldare by Gösta WERNER

Eldare (-81)

Price SEK 40,000 (€4,466)
Estimated SEK 40,000–50,000
Komposition Med Figurer Och Skrift by Gösta WERNER

Komposition Med Figurer Och Skrift

Price SEK 2,200 (€249)
Estimated SEK 3,000
Komposition by Gösta WERNER

Komposition

Price SEK 20,000 (€2,172)
Estimated SEK 25,000–30,000
/s Polarstar by Gösta WERNER

/s Polarstar (1971)

Price SEK 50,000 (€5,431)
Estimated SEK 30,000–35,000
Nautisk Komposition by Gösta WERNER

Nautisk Komposition

Price SEK 25,000 (€2,715)
Estimated SEK 20,000–30,000
Linieakvavit by Gösta WERNER

Linieakvavit (1976)

Price SEK 70,000 (€7,603)
Estimated SEK 30,000–40,000
(4) Visor Av Evert Taube by Gösta WERNER

(4) Visor Av Evert Taube

Price SEK 2,700 (€278)
Estimated SEK 1,500
Stormande Hav by Gösta WERNER

Stormande Hav

Price SEK 1,200 (€117)
Estimated SEK 1,000