By using our service you accept the use of cookies.

Georg ARSENIUS

1855–1908, Sweden/France

Also known as: GA

Name: Carl, Georg, ARSENIUS
Birth: 1855, Sweden
Died: 1908, France

Carl Georg Arsenius. Var son till John Arsenius. Han bosatte sig i Chantilly 1886 och målade därifrån ett stort antal hästtavlor. Han modellerade även skulptör.

Representerad: Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Sadlad Skimmel by Georg ARSENIUS

Sadlad Skimmel (1887)

Price SEK 18,500 (€2,161)
Estimated SEK 7,000
Ryttare Till Häst by Georg ARSENIUS

Ryttare Till Häst (1885)

Price SEK 8,000 (€926)
Estimated SEK 8,000–10,000
Leo by Georg ARSENIUS

Leo (1888)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 15,000
Landskap Med Kavallerist Som Utfodrar Sin Häst by Georg ARSENIUS

Landskap Med Kavallerist Som Utfodrar Sin Häst (-74)

Price SEK 6,000 (€659)
Estimated SEK 6,000
Utfodring - Hästar Vid Stallet, Arsenius Och W. V Gegerfelt by Georg ARSENIUS

Utfodring - Hästar Vid Stallet, Arsenius Och W. V Gegerfelt (-86)

Price SEK 23,000 (€2,394)
Estimated SEK 15,000–18,000
Hästmotiv by Georg ARSENIUS

Hästmotiv (1895)

Price SEK 600 (€59)
Not sold
Estimated SEK 1,000