By using our service you accept the use of cookies.

Georg PAULI

1855–1935, Sweden

Also known as: GP

Name: Georg, Wilhelm PAULI
Birth: 1855, 2/7, Sweden
Died: 1935, 28/11, Sweden

George Pauli studied at the Art Academy and then in Paris at the Académie Julian and learn about art in Musée Cluny and louve. He belongs to the genration who took a strong impression of the French painting and France remained his base for many years. He was one of the artists who formed the Artists\' Association in Sweden. He married Hanna Hirsch and returning more permanently to Sweden 1888.
Represented: National Museum in Stockholm and Gothenburg Art Museum and private collections.

George Pauli biografi:

George Pauli studerade vid Konstakademien och sedan i Paris vid Académie Julian och bekantar sig med konsten i Musée Cluny och Louvern. Han tillhör den konstnärsgenration som tog starkt intryck av det franska friluftsmåleriet och frankrike förblev hans fasta punkt under många år. Han var med om att starta Konstnärsförbundet som ett nytt gemensamt utställningsforum. Han gifter sig med Hanna Hirsch och som nygifta återvände de mer permanent till Sverige 1888.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm samt Göteborgs Konstmuseum och i privata samlingar.

Source: Internet

Avdelningsskärm Med Stockholmsmotiv by Georg PAULI

Avdelningsskärm Med Stockholmsmotiv (-89)

Price SEK 200,000 (€21,526)
Estimated SEK 300,000–400,000
Flanörer På Ponte Santa Trinità I Florens by Georg PAULI

Flanörer På Ponte Santa Trinità I Florens (1898)

Price SEK 16,000 (€1,722)
Estimated SEK 20,000–25,000
Barn I Grönska by Georg PAULI

Barn I Grönska

Price SEK 84,000 (€9,041)
Estimated SEK 25,000–30,000
Pastoral Scen Vid Loing by Georg PAULI

Pastoral Scen Vid Loing (1883)

Price SEK 360,000 (€39,733)
Estimated SEK 350,000–400,000
Damer Sittandes På En Bänk by Georg PAULI

Damer Sittandes På En Bänk (Executed ca. 1901)

Price SEK 46,000 (€5,077)
Estimated SEK 25,000–30,000
Vandrande Man I Landskap by Georg PAULI

Vandrande Man I Landskap (1884)

Price SEK 22,000 (€2,561)
Estimated SEK 15,000–18,000
Motiv Från Tyresö by Georg PAULI

Motiv Från Tyresö (-99)

Price SEK 2,000 (€225)
Estimated SEK 3,000
Trädallé - Borghese, Rom by Georg PAULI

Trädallé - Borghese, Rom (-24)

Price SEK 1,600 (€180)
Estimated SEK 1,500
Tre Gracer by Georg PAULI

Tre Gracer (1896)

Price SEK 1,200 (€132)
Estimated SEK 2,000
Vid Bryggan by Georg PAULI

Vid Bryggan (-88)

Price SEK 26,000 (€2,852)
Estimated SEK 10,000–12,000
Sydländskt Landskap Med Vilande Par by Georg PAULI

Sydländskt Landskap Med Vilande Par (Executed 1920's)

Price SEK 42,000 (€4,562)
Estimated SEK 50,000–70,000
Göran I Gröngräset by Georg PAULI

Göran I Gröngräset (1897)

Price SEK 9,500 (€989)
Estimated SEK 10,000–12,000
Vid Läslampan by Georg PAULI

Vid Läslampan (1884)

Price SEK 100,000 (€10,391)
Estimated SEK 100,000–125,000
Juldagsfesten by Georg PAULI

Juldagsfesten (1881)

Price SEK 80,000 (€7,652)
Estimated SEK 20,000–25,000

Nakenmodell

Price SEK 1,200 (€118)
Estimated SEK 800–1,200
Kustbild Med Röd Stuga by Georg PAULI

Kustbild Med Röd Stuga

Price SEK 2,100 (€210)
Estimated SEK 2,500
Skogsnymf by Georg PAULI

Skogsnymf

Price SEK 17,000 (€1,634)
Estimated SEK 15,000

Stilleben Med Vas (1914)

Price SEK 6,500 (€580)
Estimated SEK 2,000–3,000
Midsommarmorgon by Georg PAULI

Midsommarmorgon (1904)

Price SEK 90,000 (€9,574)
Estimated SEK 40,000–50,000
Aftonrodd by Georg PAULI

Aftonrodd

Price SEK 650,000 (€69,892)
Estimated SEK 300,000–400,000