By using our service you accept the use of cookies.

Håkan REHNBERG

1953, Sweden

Also known as: HR

Name Håkan REHNBERG
Birth 1953, Sweden

Håkan Rehnberg bor och är verksam I Stockholm. Han är ledamot av Kungliga Akademien för de fria konsterna sedan 2000. Rehnberg har ställt ut omfattande i både Sverige och internationellt bland annat på Studio A, Otterndorf, Museum gegenstandsfreier Kunst (Tyskland), Sønderjyllands Kunstmuseum, (Danmark), Centre Culturel Suédois (Frankrike), Moderna Museet, Malmö Konstmuseum, Millesgården, Eskilstuna Konsthall, Wanås slottspark, och Liljevalchs Konsthall.
Håkan Rehnberg räknas till en av våra samtida svenska klassiker. Under de senaste åren har han på ett metodiskt undersökande sätt experimenterat med det abstrakta måleriet med en konsekvens och hängivenhet utan dess like. Valet av teknik, olja på plexi, liksom de skulpturer, eller snarare objekt, han skapat under årens lopp är även de återkommande. De breda färgfälten, den totala hängivenheten och verkens inbjudan till eget tolkande är alla gemensamma nämnare som för tankarna till den amerikanske giganten Mark Rothko. Rehnberg har under årens lopp arbetat fram ett tydligt signum för sitt konstnärskap. Därför är det särskilt roligt att vid denna auktion kunna följa Rehnbergs konstnärskap genom att presentera såväl tidiga som senare verk. Det tidigaste redan från år 1983, utställd på den legendariska utställningen Ibid II på Münchenbryggeriet i Stockholm, och de senare, mer klassiska målningarna på plexi, från åren 2000 och 2003.

Source: Stockholms Auktionsverk, Stockholm Sweden

Untitled by Håkan REHNBERG

Untitled (2003)

Price SEK 20,000 (€2,169)
Estimated SEK 8,000–10,000
Untitled by Håkan REHNBERG

Untitled (1983)

Price SEK 32,000 (€3,470)
Estimated SEK 25,000–30,000
Untitled by Håkan REHNBERG

Untitled (2000)

Price SEK 60,000 (€6,507)
Estimated SEK 40,000–50,000
Untitled by Håkan REHNBERG

Untitled

Price SEK 14,000 (€1,339)
Estimated SEK 12,000–15,000
Utan Titel by Håkan REHNBERG

Utan Titel (2004)

Price SEK 14,000 (€1,308)
Estimated SEK 18,000–20,000