Hans HEDBERG

1917–2007, Sweden

Also known as: HH, HHG

Name Hans HEDBERG
Birth 1917, 25/5, Sweden
Died 2007, 27/3

Hans Hedberg började som målare och studerade bland annat hos Otte Sköld (1939 – 1944) och hos Isaac Grunewald (1944 – 1945). Måleriet fortsatte han studera vid Kungliga Danska Akademien i Köpenhamn (1945 – 1946) och vidare vid Colarossis målarskola i Paris 1946. Keramik studerade han vid Instituto d’Arte Della Ceramica i Faenza 1947 – 48.

Han var den i internationella expertkretsar välkände svenske keramiske fruktodlaren i Biot på franska Rivieran. Hans berömda ägg, hans svällande pumpor, äpplen, citrusfrukter och plommon i stengods i övernaturlig storlek finns i ett stort antal museer och privata samlingar över hela världen. Dessa fruktskulpturer behöver ingen signatur. De är ”all over signed” av Hans Hedberg, form- och glasyrmästaren, som över ett halvt sekel hade Frankrike som sitt andra hemland.

Glasyrerna på dessa ägg och frukter utvecklades snabbt i uttrycksrikedom och fascinerande lyster, som väckt uppmärksamhet på utställningar och andra konstcentra. Det blev genom åren över hundra framträdanden i stort sett i hela världen och hans ägg och frukter finns i ett 30-tal ledande kollektioner.

Som yngre kollega och vän till tidigare grannar som Matisse, Picasso och sin keramikelev Chagall bidrog Hans Hedberg till att föra den franska Rivierans berömmelse som konstnärligt distrikt vidare. I samband med 80-årsdagen påbörjade några vänner arbetet med att skapa ett museum i hemstaden Örnsköldsvik. Med hjälp av sponsorer och starka ideella engagemang kunde HANS HEDBERG MUSEUM i Arken, inre hamnen Örnsköldsvik, invigas den 4 oktober 1998.

Source: http://hanshedbergmuseum.se/museum.html

Motiv Från Nuulja, (fjälllmassiv I Lappland) Monogramsignerad by Hans HEDBERG

Motiv Från Nuulja, (fjälllmassiv I Lappland) Monogramsignerad (1942)

Price SEK 1,300 (€140)
Estimated SEK 1,500
Skulptur Starkeldsfajans, Hans Hedberg, Biot, Frankrike by Hans HEDBERG

Skulptur Starkeldsfajans, Hans Hedberg, Biot, Frankrike

Price SEK 7,300 (€785)
Estimated SEK 8,000
Skål, Starkeldsfajans, Biot, Frankrike.  Grönpräcklig Glasyr by Hans HEDBERG

Skål, Starkeldsfajans, Biot, Frankrike. Grönpräcklig Glasyr

Price SEK 1,400 (€151)
Estimated SEK 1,500
Päron, Skulptur, Stärkelsefajans, Biot, Frankrike by Hans HEDBERG

Päron, Skulptur, Stärkelsefajans, Biot, Frankrike

Price SEK 16,000 (€1,721)
Estimated SEK 15,000
Vas by Hans HEDBERG

Vas

Price SEK 1,500 (€161)
Estimated SEK 3,000
Fat Starkeldsfajans, Biot, Frankrike by Hans HEDBERG

Fat Starkeldsfajans, Biot, Frankrike

Price SEK 8,010 (€858)
Estimated SEK 8,000
Ask Med Lock, Starkeldsfajans by Hans HEDBERG

Ask Med Lock, Starkeldsfajans

Price SEK 3,400 (€366)
Estimated SEK 4,000
Skulptur, Biot, Frankrike, I Form Av äpple, Starkeldsfajans, Glasyr I Rött Och Gult Med Inslag Av Svart by Hans HEDBERG

Skulptur, Biot, Frankrike, I Form Av äpple, Starkeldsfajans, Glasyr I Rött Och Gult Med Inslag Av Svart

Price SEK 250,000 (€27,545)
Estimated SEK 250,000–300,000
Skulptur, Biot, Frankrike, I Form Av äpple, Starkeldsfajans, Glasyr I Gult Och Rött Med Inslag Av Brunt Och Grönt by Hans HEDBERG

Skulptur, Biot, Frankrike, I Form Av äpple, Starkeldsfajans, Glasyr I Gult Och Rött Med Inslag Av Brunt Och Grönt

Price SEK 32,000 (€3,526)
Estimated SEK 30,000–35,000
Skulptur, Biot, Frankrike, I Form Av Vindruvsklase, Starkeldsfajans, Spräcklig Glasyr I Blått Och Lila Med Inslag Av Brunt Och Grönt, by Hans HEDBERG

Skulptur, Biot, Frankrike, I Form Av Vindruvsklase, Starkeldsfajans, Spräcklig Glasyr I Blått Och Lila Med Inslag Av Brunt Och Grönt,

Price SEK 150,000 (€16,527)
Estimated SEK 150,000–175,000
Biot, Frankrike, I Form Av Körsbär, Starkeldsfajans Och Brons, Glasyr I Rött, Monterad På Plexiglasplatta by Hans HEDBERG

Biot, Frankrike, I Form Av Körsbär, Starkeldsfajans Och Brons, Glasyr I Rött, Monterad På Plexiglasplatta

Price SEK 275,000 (€30,300)
Estimated SEK 275,000–300,000
Landskap by Hans HEDBERG

Landskap (-79)

Price SEK 1,100 (€118)
Estimated SEK 2,000
Skulptur I Form Av äpple by Hans HEDBERG

Skulptur I Form Av äpple

Price SEK 42,000 (€4,723)
Estimated SEK 30,000–35,000
Stilleben Med äpplen by Hans HEDBERG

Stilleben Med äpplen

Price SEK 2,200 (€241)
Estimated SEK 4,000
Väggrelief, Biot, Frankrike, Starkeldsfajans, Reliefdekor Föreställande Stjärntecknet Oxen, Glasyr I Oxblod by Hans HEDBERG

Väggrelief, Biot, Frankrike, Starkeldsfajans, Reliefdekor Föreställande Stjärntecknet Oxen, Glasyr I Oxblod

Price SEK 11,000 (€1,228)
Estimated SEK 6,000–8,000
Landskap Med Modeller by Hans HEDBERG

Landskap Med Modeller

Price SEK 2,000 (€228)
Estimated SEK 3,500
Apple Sculpture / äpple by Hans HEDBERG

Apple Sculpture / äpple

Price SEK 29,000 (€2,772)
Estimated SEK 30,000–35,000
Sculpturs by Hans HEDBERG

Sculpturs

Price SEK 15,000 (€1,434)
Estimated SEK 15,000–20,000
Dish / Fat by Hans HEDBERG

Dish / Fat

Price SEK 8,500 (€813)
Estimated SEK 4,000–5,000
Vinterlandskap by Hans HEDBERG

Vinterlandskap

Price SEK 2,100 (€206)
Estimated SEK 1,500
By using our service you accept the use of cookies.
I accept cookies Privacy