By using our service you accept the use of cookies.

Henrik LÖFGREN

1860–1922, Sweden

Also known as: HL

Name: Carl, Henrik, LÖFGREN
Birth: 1860, 10/12, Sweden
Died: 1922, Sweden



Carl Löfgren var utbildad som grafiker hos A. Tallberg. Etsare och litograf. Yrkesverksam som sjökapten, också verksam som marinmålare och hade 1921 en utställning i Karlskrona. Han är representerad i Kungliga biblioteket.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

(6) Fartygsmotiv by Henrik LÖFGREN

(6) Fartygsmotiv

Price SEK 400 (€45)
Estimated SEK 1,500
Freja by Henrik LÖFGREN

Freja (1909)

Price SEK 3,000 (€295)
Estimated SEK 1,500
Pansarkryssaren Fylgia by Henrik LÖFGREN

Pansarkryssaren Fylgia

Price SEK 4,500 (€425)
Estimated SEK 3,000