By using our service you accept the use of cookies.

Hugo CARLBERG

1880–1943, Sweden

Also known as: HC

Name: Hugo, Carl David CARLBERG
Birth: 1880, Sweden
Died: 1943

Hugo Carlberg studerade för Malmström och vid akademien, studieresor i utlandet. Han har målat porträtt samt landskap i olja, ofta med vår- eller vintermotiv, lyriskt uppfattade och hämtade från Småland, eller hamnstycken; gärna med motiv från Bornholm. Till hans favoritmotiv hör det småländska landskapet I akvarellartad teknik har C. gjort små utsökta blad med samma motiv.
Representerad:
Nationalmuseum, Mderna Museet, VäxjÖ, Borås m.fl. museer, även i London.
Källa: Internet
---------------
Hugo Carlberg var en svensk bildkonstnär född i Nässjö. Han studerade för August Malmström och vid Konstakademien samt på studieresor till utlandet. Carlberg är främst känd för sina porträtt och landskap med vår och vintermotiv hämtade från Småland och Bornholm.
Källa: www.bukowskis.com

Vinterafton, Småländska Höglandet by Hugo CARLBERG

Vinterafton, Småländska Höglandet

Price SEK 1,600 (€186)
Estimated SEK 3,000
God Eftermiddag Fr. Nordmandie by Hugo CARLBERG

God Eftermiddag Fr. Nordmandie (1907)

Price SEK 1,600 (€179)
Estimated SEK 1,500
Insjölandskap by Hugo CARLBERG

Insjölandskap

Price SEK 1,200 (€136)
Estimated SEK 1,500
Place En Teatre by Hugo CARLBERG

Place En Teatre (-38)

Price SEK 2,500 (€273)
Estimated SEK 3,000
Höst I Fjällen by Hugo CARLBERG

Höst I Fjällen

Price SEK 1,200 (€121)
Estimated SEK 1,500
Vinterdag by Hugo CARLBERG

Vinterdag (1934)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,500
Insjölandskap by Hugo CARLBERG

Insjölandskap

Price SEK 800 (€78)
Estimated SEK 1,500