By using our service you accept the use of cookies.

Hugo ZUHR

1895–1971, Finland/Sweden

Also known as: HZ

Name: Hugo, Gunnar ZUHR
Birth: 1895, 25/3, Finland
Died: 1971

Hugo Zuhr flyttar i unga år till Sverige och studerade för Carl Wilhelmson, vid Ernst Goldschmitds målarskola i Köpenhamn. Han företog resor till norrland och Spetsbergen, Spanien, Frankrike, Italien, Grekland, Afrika m.fl. länder. Hans landskapsmåleri kännetecknas av målerisk mjukhet med svalt gröna och grå toner.
1934 är han medlem i stockholmsgruppen Färg och Form, 1936 ställer han ut grekiska landskap. Han är i Provence och på Västkusten och målar, 1940-1942 reser han till Norrland, Ådalen, Åsmon och målar norrländska älvar och landskap. Han arbetade även med grafiska blad. En portfölj färglitografier från Grekland blev klar 1952.
1945 ställer han ut i Göteborgs Konsthall tillsammans med Eric Grate.
Professor vid Konstakademien 1950. Köper hus på Österlen och åren 1963-1969 målar på Österlen och Kreta.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Från Delos 1935 och Motiv från Lappland 1940. Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings, Gävle och Borås muséer, samt i Statens Museum för Kunst i Köpenhamn.

Landskap by Hugo ZUHR

Landskap

Price SEK 5,600 (€594)
Estimated SEK 4,000
(6), Landskap Samt Byggnader by Hugo ZUHR

(6), Landskap Samt Byggnader

Price SEK 350 (€40)
Estimated SEK 1,000
Tossa Del Mare by Hugo ZUHR

Tossa Del Mare (1934)

Price SEK 4,200 (€411)
Estimated SEK 5,000
Sydländskt Landskap, Aten by Hugo ZUHR

Sydländskt Landskap, Aten

Price SEK 1,000 (€98)
Estimated SEK 1,500–2,000
Utsikt över Kustlandskap by Hugo ZUHR

Utsikt över Kustlandskap (1946)

Price SEK 4,000 (€383)
Estimated SEK 5,000

(5 St) Landskapsmotiv

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 2,000
Sandhamn 1914 by Hugo ZUHR

Sandhamn 1914

Price SEK 2,100 (€205)
Estimated SEK 1,500
Motiv Från Athen by Hugo ZUHR

Motiv Från Athen (1936)

Price SEK 10,000 (€934)
Estimated SEK 8,000–10,000